Gdańsk – cmentarz w Kościele Mariackim

W Bazylice Mariackiej w Gdańsku pochowanych jest ok. 6 tysięcy osób, a może nawet i więcej. Zmarli spoczywają na głębokości 3-4 metrów, nieraz w kilku warstwach.  Płyty nagrobne zaledwie kilkuset zmarłych tworzą posadzkę kościoła. Największą płytę mają dwaj burmistrzowie miasta, którzy zginęli w 1411 roku.

Wszystkich płyt jest w Bazylice 512. Niektóre zostały uszkodzone po wojnie, gdy zawaliły się sklepienia, inne zniszczyły upływ czasu – wiele z nich jest popękanych i nieczytelnych. Ale i tak te, które pozostały, są jednym z najcenniejszych zespołów płyt nagrobnych w świecie. Większość z nich wykonali gdańscy kamieniarze lub ludwisarze.

Historycy ustalili, że w świątyni stosowano kilka rodzajów pochówków. Najprostszy to złożenie trumny bezpośrednio w ziemi, przysypanie, zakrycie deskami i ustawienie na nich kościelnych ław. Czasami miejsca pochówków oznaczano płytami. Dostojniejsi zmarli mieli groby o wymurowanych ścianach, również nakryte płytami. Najdroższe były podziemne krypty, do których można było zejść po schodkach.

Kamienną płytę w posadzce ozdabiano napisami i emblematami, rzadziej wizerunkiem zmarłego. Najciekawsza i największa jest płyta dwóch burmistrzów Gdańska, Letzkaua i Hechta (zdjęcie z prawej strony). W 1411 roku zostali oni ścięci przez Krzyżaków za to, że sprzyjali Polakom. Stało się to podczas ich interwencji na zamku, gdy domagali się zwrotu towarów ukradzionych gdańskim kupcom przez Krzyżaków. Ich ciała wyrzucono przed bramę zamkową dopiero po kilku dniach. Komtur kazał ogłosić, że straceni zostali na podstawie prawomocnego wyroku, co dawało podstawę do konfiskaty majątku.  Ciała burmistrzów pochowano uroczyście w Kościele Mariackim, na honorowym miejscu po prawej stronie ołtarza. Podobno gdański lud uchwalił klątwę na każdego, kto by zakłócił spokój obu męczennikom.

Przeczytajcie także:

Gdańsk – mur, przez który skakał Wałęsa

Gdańsk – bursztynowy Ołtarz Ojczyzny

Gdańsk – dwa pomniki Heweliusza

Gdańsk – Wielki Młyn na Tarczy

Gdańsk – lew Hewelion „grasuje”

Gdańsk – czarci ząb na Dworze Artusa

Gdańsk – dzieci przed dworcem

Gdańsk – Muzeum II wojny światowej

Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności

Westerplatte – pomnik z błędem

Wisłoujście -twierdza, latarnia morska i dwa duchy

Gdańsk Wrzeszcz – Grass, Oskar i Tulla