Włocławek – czarny spichlerz

We Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie) przy ulicy Piwnej 4 na rogu ulicy Wyszyńskiego stoi czarny spichlerz. Jest jednym z najstarszych drewnianych zachowanych na Kujawach tego typu obiektów.

Spichlerz ma konstrukcję zrębową z szachulcowym szczytem na piętrze (typ ściany, w której drewniana rama jest wypełniona gliną wymieszaną np. z sieczką, trocinami lub wiórami). Spichlerz we Włocławku swą nazwę zawdzięcza kolorowi, na który pomalowano drewno.

Spichlerz został zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Był magazynem zboża. W 1814 roku stał się własnością mającej dopiero powstać Fabryki Ferdynanda Bohma (fabryka powstała w 1816 roku). Zakład Bohma produkował kawy zbożowe z dodatkiem cykorii, uprawianej w okolicach Włocławka. Spichlerz przetrwał zawieruchy i po II wojnie użytkowany był przez Kujawskie Zakłady Koncentratów Spożywczych (obecnie „Delecta” należąca do grupy Bakalland), które przyjęły majątek Bohma. W charakterze magazynu był używany do 1980 roku.

W 1980 roku spichlerz został wyremontowany i zaadaptowany na cele kulturowe. Budynek jest teraz własnością miasta. Mieści się w nim powołane w 1976 r. Dobrzyńsko-Kujawskie Towarzystwo Kulturalne i działała kawiarnia Klubu Środowisk Twórczych „Piwnica”.

Przeczytajcie także:

Jankowo – spichlerz Gropiusa

Modlin – zrujnowany spichlerz

Kraków – spichlerz dla muzeum Wyspiańskiego

Dodaj komentarz