Gdańsk Brzeźno – odnowiony dawny kurhaus

Dom Zdrojowy, dawny Kurhaus w Gdańsku Brzeźnie to przykład oryginalnej infrastruktury kuracyjnej na wybrzeżu Zatoki Gdańskiej. Pięknie odnowiony, prezentuje się wspaniale.

Pierwszy dom zdrojowy w Brzeźnie został zbudowany w latach 1840-1842. Znajdowało się w nim 40 pokoi, duża sala oraz łazienki z wodą morską. Ten dom w 1892 roku został zniszczony w pożarze. Rok później, w 1893 roku powstał nowy dom, ale w nowej lokalizacji – przy obecnej ulicy Zdrojowej 2. Był to trójbryłowy budynek na planie prostokąta, z reprezentacyjną częścią centralną, dwoma symetrycznymi skrzydłami bocznymi oraz drewnianymi werandami. W 1899 roku dobudowano od wschodniej strony murowany budynek. Obiekt oferował lecznicze kąpiele w podgrzewanej wodzie morskiej, masaże i diety.

W sąsiedztwie budynku stworzono niewielki park. Był też kort do tenisa ziemnego i miejsce do gry w krykieta. W 1900 roku pomiędzy domem zdrojowym a plażą wzniesiono halę plażową, ona jednak nie przetrwała do naszych czasów. W tym samym czasie zbudowano molo (pisaliśmy o nim w poście: Gdańsk Brzeźno – tyle zostało ze starego mola ), Łazienki na plaży i skrzydło hotelowe Domu Zdrojowego. Kurhaus oferował 25 pokoi dla letników, w części urządzono większe pokoje dla rodzin wyposażone w kuchenki. Chlubą była duża sala koncertowa mieszcząca 400-500 osób. Regularnie występowały zespoły muzyczne, głównie kapele wojskowe miejskiego garnizonu.

Dom przetrwał II wojnę światową. W pierwszych powojennych latach w dawnym Kurhausie odbywały się kursy dla pielęgniarek, organizowano koncerty i inne wydarzenia. Przez pewien czas (do 1950 roku) w Domu działał Hotel Garnizonowy. W 1959 roku budynek przeznaczono na mieszkania socjalne. Lokatorzy mieszkali w nim do 2016 roku.

W 1993 roku zespół dawnego Domu Zdrojowego został wpisany do rejestru zabytków. Mimo to budynek niszczał. Jego modernizacja rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Co co dało się uratować, uratowano, m.in. oryginalne rzeźbione, drewniane wiązary dachowe, rysunki wzorów zdobiących deskowanie stropów, część elementów oryginalnej stolarki okiennej i fragmenty drewnianych elementów elewacji werandowych skrzydeł na poziomie I piętra.

Prace zakończyły się pod koniec 2021 roku. W budynku znajduje się dziś Centrum Edukacji Ekologicznej (zarządzane przez Hevelianum – centrum nauki), restauracja oraz miejsca noclegowe. Zrewitalizowano również park – rośnie w nim ponad 20 okazałych drzew pamiętających dawny ogród (głównie lipy, dęby, kasztanowce), część z nich ma status pomnika przyrody. W parku stworzono salę lekcyjną na wolnym powietrzu, herbarium oraz ogrody deszczowe. Wokół domu ustawiono tablice informacyjne, na których znalazły się kopie wysyłanych z Brzeźna pocztówek. Bardzo nam się to wszystko podobało.

Przeczytajcie także:

Gdańsk Jelitkowo – Dom Zdrojowy

Łeba – zamek na wydmie, dawny Kurhaus

3 uwagi do wpisu “Gdańsk Brzeźno – odnowiony dawny kurhaus

Dodaj komentarz