Wisłoujście -twierdza, latarnia morska i dwa duchy

Niedaleko Westerplatte (woj. pomorskie) znajduje się twierdza Wisłoujście. Jej wieża jest uznawana za najstarszą latarnię morską polskiego wybrzeża. A w bezksiężycowe noce można spotkać spacerujące wokół niej duchy Luizy i Adama.

W XIV wieku, w  miejscu gdzie Wisła wpadała do Bałtyku, stanęła drewniana strażnica, w formie wieży. Do zadań załogi należało pobieranie opłat i kontrola przewożonych towarów. Strażnica spłonęła w 1433 roku, a resztki zabrał sztorm. W jej miejscu, w 1482 roku  wybudowano 20-metrową ceglaną wieżę-latarnię. Miała ona bronić dostępu do gdańskiego portu i kontrolować ruch na rzece. Jako latarnia służyła do czasu, gdy Wisła zmieniła bieg (znalazła się ok. 500 m od brzegu Bałtyku), aż do 1758 r. W czasie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1518-21 wzniesiono wokół niej drewniane umocnienia, które „obrosły” rozmaitymi budowlami obronnymi. Tak powstała zachowana w podstawowym kształcie do dziś twierdza Wisłoujście, z czterema bastionami z  kazamatami i działobitniami., z których można było prowadzić ogień wzdłuż murów. Fundamenty budowli spoczywają na kaszycach – drewnianych skrzyniach wypełnionych gruzem, kamieniami i piachem. Ściany bastionów wykonano z cegły, a naroża wzmocniono ciosami kamiennymi. Fort Carré, czyli kwadratowy (z jezyka francuskiego carre znaczy kwadratowy) otaczała fosa. Do wnętrza prowadził skośny wjazd w murze zabezpieczony bramą i mostem zwodzonym. W XVII wieku powstały dodatkowo dwa szańce: Wschodni (bezpośrednio przylegający do twierdzy) i  Zachodni – na drugim brzegu Wisły, naprzeciwko twierdzy. Tam właśnie znajdował się kościół pod wezwaniem świętego Olafa. Przetrwał II wojnę światową, ale później go rozebrano, a materiał podobno pojechał do odbudowującego się warszawskiego Starego Miasta.

Twierdza Wisłoujście była stale modernizowana. W XIX w., gdy atakowali ją Prusacy, w  Wisłoujściu były  32 armaty. Stacjonowało tu 1200 żołnierzy. Po I wojnie światowej twierdza utraciła znaczenie militarne. W okresie międzywojennym była bazą klubów żeglarskich, a w 1945 roku została niemal doszczętnie zniszczona (wtedy też bezpowrotnie zniszczono zegar na wieży). Od 1974 r. twierdza należy do  Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wisłoujście można zwiedzać, ale wyłącznie z przewodnikiem. Na teren wchodzi się przez most (już nie zwodzony) i skośny tunel w murze. W centrum znajduje się owa cylindryczna wieża – latarnia morska, a wokół niej rondel-działobitnia, czyli ceglany wieniec. Z zewnątrz przylegają do niego oficerskie domy.

Spacerując po twierdzy, słuchamy opowieści przewodnika o zakazanej miłości i duchach Wisłoujścia. Akcja rozegrała się w XIX wieku, gdy twierdza była więzieniem, Otóż polski oficer o imieniu Adam zakochał się z wzajemnością w Luizie, córce komendanta więzienia. Gdy ojciec zorientował się, co się dzieje, przeniósł oficera do obozu w Piławie, a córce powiedział, że jej ukochany uciekając z twierdzy, utonął w Wiśle. Nieszczęśliwa Luiza weszła na mury i skoczyła do wody, ginąc w jej odmętach. Adam po latach – już wolny – wrócił po ukochaną do Wisłoujścia. Gdy dowiedział się, że dziewczyna popełniła samobójstwo, zastrzelił się na murach twierdzy. Od tamtego czasu duchy kochanków można spotkać, gdy spacerują nocami po terenie Wisłoujścia…

Gdańsk – cmentarz w Kościele Mariackim

Gdańsk – dzieci przed dworcem

Gdańsk – Muzeum II wojny światowej

Westerplatte – pomnik z błędem

Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk Wrzeszcz – Grass, Oskar i Tulla

Gdańsk – czarci ząb na Dworze Artusa

Gdańsk – Wielki Młyn na Tarczy

Gdańsk – lew Hewelion „grasuje”

Gdańsk – dwa pomniki Heweliusza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s