Gdańsk Wrzeszcz – Grass, Oskar i Tulla

W Gdańsku Wrzeszczu (woj. pomorskie) na placu Józefa Wybickiego stoi pomnik-ławeczka. Na jednym jej końcu siedzi Günter Grass, na drugim Oskar Matzerath – bohater najsłynniejszej książki pisarza. Oskar siedzi tu już od 2002 roku, Günter dołączył do niego w październiku 2016 roku.

Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku. Jego ojciec Wilhelm był kupcem niemieckim, a matka Helena – Kaszubką. Pisarz dzieciństwo spędził we Wrzeszczu – mieszkał przy ulicy Lelewela, a jego pierwszą szkołą było pobliskie dzisiejsze II Liceum Ogólnokształcące przy ul. Pestalozziego 7/9.  Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska. Złożona jest ona z powieści: „Blaszany bębenek”, „Kot i mysz” oraz „Psie lata”. Ich akcja rozgrywa się w Gdańsku, mieście na pograniczu kulturowym, „małej ojczyźnie” Polaków i Niemców żyjących razem od setek lat. Najbardziej znanym dziełem jest niewątpliwie „ Blaszany bębenek”, przeniesiony na ekran filmowy w 1979 roku przez Volkera Schlondorffda. I właśnie jego bohater, Oskar Matzerath, przysiadł na ławeczce z Noblistą (Grass otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku).

Pomnik przedstawia pisarza w sile wieku, z nieodłączną fajką w dłoni. Na jego prawym kolanie leży rozłożona książka, po której przechadza się ślimak. To nawiązanie do utworu „Z dziennika ślimaka”. Innym nawiązaniem jest pobliska fontanna, którą wieńczy bohaterka „Kota i myszy”  – Tulla Pokriefke, chuda dziewczyny z parasolką w dłoni.

Postać pisarza powstała razem z Oskarem, ale figura 15 lat leżała w magazynie. Dlaczego?. Otóż sam Grass, mimo, że zaakceptował pomysł, gdy pomnik był już gotowy, rozmyślił się. Stwierdził, że może on stanąć dopiero wtedy, kiedy już nie będzie go wśród żywych. I tak się stało. Pisarz zmarł 13 kwietnia 2015 r.  Figura została odsłonięta 16.10. 2016 roku. Autorem Grassa, Oskara i Tulli, jest prof. Sławoj Ostrowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Czytaliśmy, że u stóp pisarza miała jeszcze  przycupnąć żaba – kumak z „Wróżb kumaka”.  Niestety, nie  znaleźliśmy jej.

Gdańsk – cmentarz w Kościele Mariackim

Gdańsk – czarci ząb na Dworze Artusa

Gdańsk – dzieci przed dworcem

Gdańsk – Muzeum II wojny światowej

Westerplatte – pomnik z błędem

Wisłoujście -twierdza, latarnia morska i dwa duchy

Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności

Gdańsk – Wielki Młyn na Tarczy

Gdańsk – lew Hewelion „grasuje”

Gdańsk – dwa pomniki Heweliusza

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s