Westerplatte – pomnik z błędem

Nie oszukujmy się – na Westerplatte w Gdańsku (woj.pomorskie) byliśmy już kilka razy i to nie półwysep nas tym razem skusił. Najczęściej płynęliśmy tam statkiem, co samo w sobie było atrakcją. Dojazd bowiem samochodem zajmował sporo czasu. Tym razem jednak wybraliśmy się właśnie autem, chcieliśmy bowiem przejechać się tunelem pod dnem Martwej Wisły.

Przyznajemy – droga, która bardzo się skróciła, robi wrażenie. Choć nie jest to pierwszy tunel pod rzeką, jakim jechaliśmy, ten jednak był…inny. Dlaczego? Bo wjeżdża się do niego i wyjeżdża na poziomie gruntu, a zjazd pod rzekę i wyjazd spod niej znajduje się już w tunelu. Jedzie się nim 1377,5 metrów. A po wyjeździe tylko jedno rondo i jesteśmy na Westerplatte.

Pomnik Obrońców Wybrzeża stojący przy wejściu do portu, przypomina wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię, choć autorzy Adam Haupt, Franciszek Duszeńko i Henryk Kitowski twierdzili, że to swobodna interpretacja i przypadek. Monument składa się z 236 granitowych bloków – przywieziono je z kamieniołomów w Strzegomiu i Borowie na Dolnym Śląsku. „Bagnet” ma 25 metrów wysokości i waży 1150 ton. A czy wiecie, że  wewnątrz jest pusty? Znajduje się w nim  szyb z metalowymi szczeblami.  Szyb od góry jest zamykany klapą.

Pomnik ozdabiają płaskorzeźby i napisy –  Kosynierzy Gdyni, Poczta Gdańska (a powinno być: Poczta Polska w Wolnym Mieście Gdańsk), Oksywie, Hel, Murmańsk, Narwik, Atlantyk, Morze Śródziemne, Dunkierka, La Manche. Są też Studzianki, Lenino i „Tym, co na morzu”. Z polskimi obrońcami Wybrzeża związane są jedynie napisy w dolnej części pomnika –  Oksywie, Hel, Westerplatte.

Obchodząc pomnik i oglądając płaskorzeźby zastanawiamy się, czyj to właściwie jest pomnik? Co ma np. Lenino do Obrońców Gdańska? Dunkierka z Westerplatte? Pepesza (bo jest i żołnierz z rosyjskim uzbrojeniem) z obroną wybrzeża w 1939 roku? No tak, ale gdy wspomnimy datę powstania monumentu –  lata 60. XX wieku, wszystko staje się jasne!

Pomnik stoi na wzniesieniu usypanym z ziemi wydobytej podczas poszerzania i pogłębiania Kanału Portowego, który z jednej strony okala półwysep. Góra w formie kopca ma 22,5 metra wysokości i 90 metrów średnicy. Ziemia leży na żelbetowej ławie fundamentowej. Pomnik  stoi na Westerplatte od października 1966 roku.

U stóp kopca ustawiono siedem zniczy wykonanych z rur o zróżnicowanych średnicach i wysokościach. Ich liczba symbolizuje siedem dni obrony polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

Przeczytajcie także:

Gdańsk – cmentarz w Kościele Mariackim

Gdańsk – Muzeum II wojny światowej

Gdańsk – dzieci przed dworcem

Gdańsk Wrzeszcz – Grass, Oskar i Tulla

Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności

Wisłoujście -twierdza, latarnia morska i dwa duchy

Gdańsk – czarci ząb na Dworze Artusa

Gdańsk – Wielki Młyn na Tarczy

Gdańsk – lew Hewelion „grasuje”

Gdańsk – dwa pomniki Heweliusza

12 uwag do wpisu “Westerplatte – pomnik z błędem

  1. Nie wiedziałam, że pomnik jest wewnątrz pusty. W takim razie trzeba pochwalić ludzi wykonujących miniaturowe pomniki gipsowe. Pamiętam jak paręnaście lat temu, gdy to byłam jeszcze dziewczynką, kupiłam taki na wycieczce klasowej. W domu upadł mi na podłogę, ukruszył się dość spory kawałek, a w środku był pusty. Czyli wszystko się zgadza. 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s