Nieborów – wiekowy platan

W parku w Nieborowie (woj. łódzkie) tuż za pałacem po lewej stronie patrząc na pałac, potężne drzewo. To platan klonolistny. Przytwierdzona do niego tabliczka informuje, że jest to pierwszy platan posadzony w Polsce, a było to w roku 1770.

Barokowy ogród w Nieborowie zaprojektowany został w ostatniej dekadzie XVII w. prawdopodobnie przez Tylmana z Gameren, i rozbudowany w 70. latach XVIII wieku przez Szymona Bogumiła Zuga. Tak jak nakazują zasady francuskiej szkoły ogrodowej Le Notre’a,  w ogrodzie za pałacem są niskie rabaty kwiatowe i niewysokie labirynty bukszpanowe oraz szeroka aleja lipoa  z trawnikiem dywanowym, otoczona gabinetami i boskietami, uformowanymi ze strzyżonych szpalerów grabowo-lipowych.

Platany rosną z przodu ogrodu. Są dwa. Jeden dorodny, po drugim widać „przejścia”.

W świecie znanych jest jedenaście gatunków platana. Najbardziej popularny jest właśnie platan klonolistny. Po raz pierwszy opisano go we Francji w XVII wieku. Był krzyżówką platana wschodniego, pochodzącego  z basenu Morza Śródziemnego (głównie Bałkanów) oraz Azji Mniejszej, i  platana zachodniego z Ameryki Północnej. Nie ma więc w świecie tzw. stanowisk naturalnych, wszystkie okazy pochodzą z nasadzeń.

Klonolistne chętnie były sadzone w miastach i w ogrodach. Dorastają do 35 metrów i mają rozłożystą koronę. Pień często już od ziemi rozdziela się na kilka potężnych konarów. Kora na pniu i starszych gałęziach jest jasna, żółtoszara. Liście drzewo ma duże, palczaste, podobne do liści klonu, stąd nazwa gatunku. Owoce to drobne, owłosione orzeszki, zebrane w kulki o  średnicy 2-2,5 cm, zwisające po 1-3 na długich szypułkach.

Platan w Nieborowie nie jest jedynym w Polsce tak starym przedstawicielem gatunku. W Chojnie (woj. zachodniopomorskie) rośnie „Olbrzym”, a w Dobrzycy (woj. wielkopolskie) – „Konstytucyjny”.

Przeczytajcie także:

Nieborów – tajemnice Niobe

Nieborów – książęca majolika

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s