Kadzidłowo – cmentarz starowierców

W Kadzidłowie (woj. warmińsko-mazurskie) na skraju lasu, niemal naprzeciwko wejścia do Parku Dzikich Zwierząt, znajduje się niewielki, ale zadbany cmentarz starowierców. Jest jednym z ośmiu znajdujących się w Puszczy Piskiej.

Kiedy w XIX wieku staroobrzędowcy, zwani też filiponami, raskolnikami lub starowiercami nie zgodzili się na reformy patriarchy prawosławnego Nikona, aby uniknąć prześladowań przez władze carskie i cerkiewne, zbiegli na Suwalszczyznę i Mazury. Wiosną 1832 roku 23 letni- starowier Fiodor Iwanow Czujow kupuje 230 morgów 20 prętów ziemi położonej niedaleko Ukty. Z Fiodorem przyjeżdża jego 22-letnia żona Wassilissa wraz z 2-letnim Alifrim i 50-letnia Agafia Czujow, Zakładają wioskę Kadzidłowo. Dziesięć lat później w Kadzidłowie mieszka już 14 osób.

Nie wiadomo, kiedy zmarła pierwsza osoba z Kadzidłowa, ale wedle wiary i zwyczaju na pewno pochowano ją na cmentarzu poza zwartą zabudową wsi, przy lesie, tam gdzie i dzisiaj jest niewielka nekropolia. Nie zachowały się na niej najstarsze krzyże, bo religia starowierców nie pozwalała na podnoszenie i naprawianie przewróconych ze starości lub uszkodzonych drewnianych krzyży. Na cmentarzu w Kadzidłowie rosną  jednak dwie ogromne tuje i zdaniem historyków, wyznaczają one miejsce pierwszych mogił. Groby starowierców zwrócone są zawsze na wschód.

Dziś na cmentarzu w Kadzidłowie jest ok. 38 mogił ziemnych. Najstarsze groby zarośnięte są krzakami, ale kilka jest zadbanych. Na nagrobkach i krzyżach z lastryko widnieją napisy częściowo wykonane literami łacińskimi, a częściowo cyrylicą. Ostatni pochówek odbył się tu w 1994 roku. Na mogile Sinaidy Wróbel widnieje bowiem data  jej śmierci – 17 VI 1994. Zmarła w wieku 86 lat.

Większość starowierców wyjechała po 1945 roku. Kadzidłowski cmentarz jest pamiątką po ich pobycie na Mazurach i ich kulturze.

Przeczytacie także:

Wojnowo – starowiercy

Wojnowo – dawna cerkiew jednowierców

 

2 uwagi do wpisu “Kadzidłowo – cmentarz starowierców

Dodaj komentarz