Kraków – balansujący na kładce Bernatka

Na kładce ojca Bernatka w Krakowie na linach balansuje dziewięć figur akrobatów. Rzeźby są ledwo podparte i poruszają się przy silniejszym powiewie wiatru. Wyglądają niesamowicie. Czyje to dzieło? Kto je tam ustawił?

To prace Jerzego Kędziory, malarza i rzeźbiarza. Wystawa na kładce nosi tytuł „Między wodą a niebem”. Artysta już od dawna marzył, aby zawisnąć ze swą sztuką w przestworzach. Balansujące rzeźby znajdują się  przecież w Londynie, Madrycie, Nowym Jorku, Miami i  Dubaju. Dlaczego nie mogą być u nas? Ależ mogą! W 2004 roku Kędziora stworzył „Przechodzącego przez rzekę” w Bydgoszczy (pisaliśmy w poście Bydgoszcz – Przechodzący przez rzekę). W Olsztynie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej jest jego  „Przytulia” (Olsztyn – balansująca Przytulia)

Jerzy Marian Kędziora ps. JotKa jest absolwentem gdańskiej Państwowej  Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych.  Jego rzeźby były pokazywane na wielu światowych wystawach, m.in. LICC w Londynie, „Sztuka przedstawiająca” w Madrycie, „Rzeźba dla miasta” w Lakeland.  Trafiły do Miami Art przy Art Basel, New York Art, Art San Diego oraz Monaco Art.  Indywidualne wystawy miał Kędziora  w londyńskim Kinetic Art, Muzeum Ann Norton w Palm Beach i MOCA w Miami.

Figury na kładce w Krakowie pojawiły się we wrześniu 2016 roku. Montowali je alpiniści pod okiem artysty. Wystawa miała trwać pół roku. My byliśmy w Krakowie w styczniu 2018 roku. Akrobaci wciąż balansowali.

Sama kładka Bernatka też jest bardzo ciekawa. Otwarto ją 30 września 2010 roku, połączyła Kazimierz i Podgórze. Służy wyłącznie pieszym i rowerzystom –  ma dwa pomosty.  Zbudowano ją w miejscu, gdzie w latach 1850–1925  istniał most Franciszka Józefa, zwany Podgórskim. Kładka, zbudowana według projektu Autorskiej Pracowni Projektowo-Plastycznej prof. Andrzeja Gettera, ma formę stalowego łuku opartego o przyczółki dawnej przeprawy. Łuk  ma długość 145 metrów, natomiast pomosty ok. 130 m. Całość konstrukcji waży ponad 700 ton. Co ciekawe, kładkę budowano na brzegu Wisły i dopiero po przygotowaniu całej konstrukcji przerzucono za pomocą barek i dźwigów na drugi brzeg.

Kładka za patrona ma Morawianina z pochodzenia, ojca Laetusa Bernatka z Zakonu Bonifratrów,  od 1891 roku przeora krakowskiego Konwentu Bonifratrów.  On to był inicjatorem i organizatorem  budowy gmachu szpitala Bonifratrów w Krakowie. Szpital powstał w latach 1898-1901 i istnieje do dziś, mieści się przy Trynitarskiej 11 na krakowskim Kazimierzu.

Kładka szybko stała się też mostem zakochanych – wiszą na niej kłódki z imionami par.

Przeczytajcie także:

Kraków Krzesławice – dworek Matejki

Kraków – kamienie u Czapskiego

Kraków – gmach główny Muzeum Narodowego

Kraków – Małopolski Ogród Sztuki

Kraków – krzesła na placu

Kraków – pawilon Józefa Czapskiego

Kraków – Matejko na Plantach

Kraków – Mitoraj i jego głowa na Rynku

Kraków – Manggha, czyli Japonia nad Wisłą

Kraków – trattoria przy Floriańskiej