Tomaszów Lubelski – ławeczka Petera, która leczy

W centrum Tomaszowa Lubelskiego (woj. lubelskie) stoi ławeczka, która leczy. Tak nas poinformowali mieszkańcy, gdy podeszliśmy obejrzeć pomnik. – Wystarczy na niej usiąść, ale lepiej dotknąć pana doktora – mówili . – Albo się położyć, bo proszę popatrzeć, to nie ławeczka, a leżanka.

Faktycznie! Pomnik ma kształt leżanki, jakie można spotkać w wielu gabinetach lekarskich. My jednak tylko przysiedliśmy. Tak na wszelki wypadek. Ale kim był ów pan doktor, który ma swoją cudowną ławeczkę?

Pomnik, który stanął  w Tomaszowie Lubelskim w końcu 2014 roku przedstawia doktora Janusza Petera. Ławeczka-leżanka jest dziełem poznańskiego artysty Roberta Sobocińskiego, twórcy m.in. pomnika Józefa Piłsudskiego i Bolesława Wituszyńskiego w Kutnie (pisaliśmy o nich: Kutno – leworęczny PiłsudskiKutno – miasto róż) oraz Złotego Ułana w Kałuszynie (Kałuszyn -Złoty Ułan). Na ławeczce umieszczono napis: NON OMNIS MORIAR – NIE WSZYSTEK UMRĘ/ JANUSZ PETER 1891-1963

Janusz Peter po ukończeniu studiów w 1923 roku rozpoczął pracę w VI Szpitalu Okręgowym we Lwowie. Po kilku latach został ordynatorem oddziałów chirurgiczno-ortopedycznego i zakaźnego. Jednocześnie był asystentem Zakładu Anatomii Patologicznej na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego. W Tomaszowie Lubelskim pojawił się w  1927 roku i  objął posadę dyrektora niewielkiego, bo 25- łóżkowego szpitala miejskiego. Warunki były straszne, ale lekarz nie poddawał się. Do pomocy ściągnął siostry służebniczki starowiejskie ze Lwowa. Jesienią 1941 roku w szpitalu było już 200 łóżek, a placówka miała własne gospodarstwo ogrodowe i hodowlane zapewniające wikt chorym i personelowi. Peter miał wszystko pod kontrolą i trzymał personel twardą ręką. Stworzył największy szpital powiatowy w Polsce. Gdy zrezygnował w 1963 roku z kierownictwa, lecznica miała ponad 500 łóżek i jedenaście oddziałów.

Peter był nie tylko lekarzem, ale także miłośnikiem ziemi tomaszowskiej. Zgromadził ponad 1,5 tysiąca eksponatów związanych z przeszłością Tomaszowa i okolic. Pozwoliło mu na utworzenie na terenie szpitala muzeum, Ale było to dopiero w 1962 roku. Po śmierci doktora żona przekazała zbiory na rzecz skarbu państwa. W 1967 roku muzeum  upaństwowiono. Lekarz pisał również monografie ziemi tomaszowskiej. Pozostawił po sobie „Szkice z przeszłości miasta kresowego” oraz  „Tomaszowskie za okupacji”. Co ciekawe, Janusz Peter malował także obrazy – roztoczańskie pejzaże, obrazki z życia wsi, rośliny lecznicze, grzyby. Kolekcję przekazał szpitalowi, a cześć prac oraz księgozbiór medyczny trafiły do  Głównej Bibliotece Lekarskiej w Warszawie.

A teraz doktor siedzi na ławeczce-leżance i wciąż leczy przychodzących do niego mieszkańców i turystów.

Przeczytajcie także:

Tomaszów Lubelski – czajnia

Tomaszow Lub. 5

 

3 uwagi do wpisu “Tomaszów Lubelski – ławeczka Petera, która leczy

Dodaj komentarz