Zuzela – Biała i Czarna Pani Stefana Wyszyńskiego

Jadąc z Warszawy do Białegostoku za Wyszkowem widzimy spory drogowskaz kierujący do Zuzeli, miejsca urodzenia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Skręcamy!

Zuzela leży na pograniczu Mazowsza i Podlasia. Droga wiedzie wśród naprawdę malowniczego nadbużańskiego krajobrazu. Najwcześniejsze wzmianki o Zuzeli pochodzą z XII wieku, ale na rozwój przyjdzie osadzie poczekać jeszcze dwie setki lat, kiedy to Bug stanie się szlakiem handlowym. W XV wieku Zuzela miała nawet prawa miejskie, ale po wojnach, kontrybucjach, pożarach i epidemiach w 1648 roku straciła je. Nigdy już nie podniosła się z gospodarczego upadku.

W XV wieku w Zuzeli została utworzona parafia rzymsko-katolicka. Wówczas też wzniesiono pierwszy drewniany kościół.Takich świątyń było kilka. Aż na początku XX w. zdecydowano o budowie murowanego kościoła. Stroną rachunkową i gospodarczą zajmował się miejscowy organista – Stanisław Wyszyński.

3 marca 1901 roku w rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich urodził się chłopiec. Na chrzcie w miejscowym kościele dano mu imię Stefan. To przyszły Prymas Tysiąclecia. Stefan był drugim dzieckiem państwa Wyszyńskich. Pierwsza była córka Anastazja, później na świat przyszły jeszcze dwie dziewczynki: Stanisława i Janina oraz syn Wacław (zmarł w wieku 11 lat).

Po latach ksiądz Stefan wspominał: „A w domu nad moim łóżkiem wisiały dwa obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Matki Bożej Ostrobramskiej. I chociaż w onym czasie do modlitwy skłonny nie byłem, zawsze cierpiąc na kolana, zwłaszcza w czasie wieczornego różańca, jaki był zwyczajem naszego domu, to jednak po obudzeniu się długo przyglądałem się tej Czarnej Pani i tej Białej.

Zastanawiało mnie tylko jedno, dlaczego jedna jest czarna a druga biała.

To są najbardziej odległe wspomnienia z mojej przeszłości”.

Przez dwa lata (1908-1910) Stefan Wyszyński chodził do miejscowej szkoły. W 1910 roku, gdy przyszły kardynał miał 9 lat, rodzina Wyszyńskich przeniosła się z Zuzeli do Andrzejewa. Ale to w Zuzeli w zrekonstruowanym drewnianym budynku szkoły utworzono Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia.

Po lewej stronie odtworzono mieszkanie Wyszyńskich, a po prawej izbę szkolną z początku XX w. Oryginalnych przedmiotów zachowało się bardzo mało, ale są obrazy, o których wspominał ksiądz: Matki Bożej Ostrobramskiej i Matki Bożej Częstochowskiej. Oryginalny jest też obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz dzieło Ojca Prokopa, będące własnością Stanisława Wyszyńskiego. Muzeum opiekują się nim siostry ze Zgromadzenia Sióstr służek NMP Niepokalanej, które przybyły do miejscowej parafii pw. Przemienienia Pańskiego w 1991 r. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, przed którym jako dziecko modlił się Stefan, oraz chrzcielnica, gdzie został ochrzczony.

Przeczytajcie także:

Kamieńczyk – Dom Pamięci Prymasa Tysiąclecia

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Zuzela – Biała i Czarna Pani Stefana Wyszyńskiego

Dodaj komentarz