Miechów – replika Grobu Pańskiego

Znajduje się w bazylice w Miechowie (woj. małopolskie). Tamtejszy Grób Pański jest najstarszą w Europie kopią grobu Chrystusa w Jerozolimie.

W średniowieczu pielgrzymowały tu miliony ludzi z całej Europy. Dziś Miechów jest niemal zapomniany, choć to miejsce niezwykłe! Bywali tu królowie Władysław Łokietek i Władysław Jagiełło, była też królowa Jadwiga, późniejsza święta i wiele, wiele innych znakomitych postaci. A wszystko zaczęło się w XII wieku…

W 1163 roku właściciel Miechowa, Jaksa z rodu Gryfitów wyprawił się do Jerozolimy. Sprowadził stamtąd zakonników – stróżów Grobu Bożego zwanych Bożogrobcami. Ufundował im kościół i klasztor oraz podarował Miechów wraz z dwiema sąsiednimi miejscowościami. I to oni, których zadaniem było w Jerozolimie pilnowanie Grobu, zbudowali w Polsce jego kopię. Gdy w 1187 roku Jerozolima została zdobyta przez wojska Saladyna, a chrześcijanie stamtąd wypędzeni, Miechów stał się celem pątników z całej Europy. Taką namiastką Jerozolimy. Ale ten, który dziś znajduje się w bazylice w Miechowie pochodzi z 1530 roku, bo wcześniejszy zapewne został zniszczony, gdy w 1506 roku klasztor bożogrobców spłonął. Nowy stanął w wirydarzu klasztoru, w specjalnej kaplicy, przykrytej kopułą. Odpowiada opisowi biblijnemu: łoże grobowe znajduje się po prawej stronie, ma małe wejście, (by zajrzeć do środka trzeba się mocno schylić), a zasunąć go można dużym kamieniem. Wymiary wewnętrzne są identyczne w stosunku do pierwowzoru jerozolimskiego. W Grobie może jednocześnie przebywać pięć osób. Z okresu budowy grobu pochodzą prawdopodobnie renesansowe malowidła zdobiące jego kopułę, odkryte na przełomie lat 2008-2009.

W jednej ze ścian kaplicy jest wmurowany fragment skały, w której wykuty był Grób Chrystusa w Jerozolimie. Jest on oprawiony w koronę cierniową odlaną z brązu. Sam kamienny grób stanął na rozsypanej świętej ziemi. W Wielki Piątek do kaplicy wsuwa się figurę zmarłego Chrystusa.

Dziś sanktuarium opiekują się księża diecezjalni. Jednak Bożogrobcy istnieją! Tyle tylko, że dzisiejszy, powołany w 1846 roku, Zakon Rycerski Grobu Bożego jest zakonem świeckim. I co ciekawe, w Miechowie ma on swoją siedzibę główną.

Przyznajemy – Grób robi wrażenie. Tym bardziej, że można do niego wejść (widzieliśmy turystów robiących to na czworakach), co w dobie zamkniętych kościołów jest doprawdy niezwykłe!

3 uwagi do wpisu “Miechów – replika Grobu Pańskiego

  1. Jak zwykle w punkt. Brawo👍 2 lata temu w drodze do Krakowa mijaliśmy Miechów i choć wieża bazyliki przykuła naszą uwagę , to nie zrobiliśmy tam rekonesansu. Jak widać to był błąd. Musimy tam koniecznie wrócić.
    PS. W jerozolimskiej bazylice Grobu Pańskiego trwa obecnie gigantyczny remont. Po świątyni jeżdżą wózki widłowe, a tuż przy miejscu pochówku Chrystusa stoi betoniarka 😉

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz