Tarnowskie Góry – Źródło Młodości ze złą wodą

W Reptach, dzielnicy Tarnowskich Gór (woj. śląskie) bije źródło. Nie jest to jednak zwyczajne źródło, bo Młodości!

Teren tarnogórski był kiedyś zasobny w wodę. W XVIII wieku w rejonie Tarnowskich Gór było 55 niewielkich zbiorników zaporowych, 21 stawów oraz 8 kół wodnych. Jeszcze w połowie XIX wieku pracowały tu liczne tartaki, kuźnie i młyny napędzane wodą. Dziś sytuacja jest zgoła inna, a to przede wszystkim za sprawą górnictwa. Wysychają strumienie, giną glinianki. Z licznych źródeł bijących w mieście, pozostały już tylko dwa. Jednym z nich jest właśnie źródło w Reptach.

Woda wybija tu ze skał dolomitowych. Jej przepływ wynosi osiem dziesiątych decymetra na sekundę (więc nie za duży). Kiedyś uważano, że repecka woda jest bardzo zdrowa i po prostu smaczna, ale badania wykazały, że jest w niej mało wapnia, za to przekroczony jest dopuszczalny poziom zanieczyszczenia azotanami (przenikającymi głównie z okolicznych pól), więc nie powinno się jej pić!

W 1969 roku miłośnicy ziemi tarnogórskiej uporządkowali teren wokół źródła. Prace zakończono po pięciu latach, w 1974 roku. Źródło zostało obudowane, a wykorzystano to tego kamienie graniczne z międzywojennej polsko-niemieckiej granicy, a także fragmenty kamieniarki rozebranego repeckiego pałacu Krafta von Donnersmarca (Kraft Henckel von Donnersmarck był ostatnim   właścicielem Rept, jego pałac spłonął w 1945 roku, w jego miejscu w latach 70. wybudowano kompleks obecnego Górnośląskiego Centrum Rehabilitacji). Wypływ części wody ujęto trzema kranami w kształcie lwich głów. W 1999 roku przeprowadzono prace renowacyjne. Wzniesiono wówczas kapliczkę z figurką Matki Bożej Ubogich z Banneux przywiezioną przez jedna z rodzin z sanktuarium w belgijskim Banneux w Ardenach. Obok stanęła figurka gwarka stworzona przez Jerzego Liska, która jest odwzorowaniem rzeźb Alojzego Niedbały, zmarłego w 1987 roku tarnogórskiego rzeźbiarza-amatora z Bobrownik Śląskich. Obecnie (2022 rok) przy źródle trwają kolejne prace remontowe.

Drugie (i ostanie) źródło w Tarnowskich Górach nosi imię Pawła (Paulsborn) i bije w Kolonii Lasowice.

Przeczytajcie także:

Repty Śląskie – kamień wersalski i słupy graniczne

Dodaj komentarz