Zamość – Aleja Sław

Tablic jest kilkanaście. Pierwszą odsłaniał w 2008 roku Jan Machulski, ostatnią w 2020 roku Maria Sarnik Konieczna. Są wmurowane w bruk ulicy Grodzkiej w Zamościu.

Tablice z brązu, mają wymiary 40 x 40 cm. Oprócz nazwisk są na nich odciski butów. Ich autorem jest zamojski artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa, autor m.in. płaskorzeźby poświęconej Markowi Grechucie (przeczytajcie post: Zamość – dzieciństwo i młodość Marka Grechuty). Tablice przypominają o ludziach zasłużonych dla Zamościa.

Jan Machulski, aktor, reżyser i pedagog jest uważany za ojca chrzestnego Zamojskiego Lata Teatralnego (impreza prezentująca spektakle teatralne odbywa się od 1976 roku – wtedy to Machulski z Teatrem Ochoty wystawił na Rynku Wielkim w Zamościu „Romeo i Julię”). Jazzman Jan Ptaszyn Wróblewski jest Honorowym Obywatelem Zamościa. Aktor Stefan Szmidt jest także animatorem kultury i reżyserem, a prof. Jerzy Kowalczyk badaczem dziejów Zamościa i Zamojszczyzny. Rodowitą zamościanką jest aktorka Beata Ścibakówna (jedna z zaledwie trzech kobiet w Alei Sław!), a jej mąż Jan Englert to honorowym patron Zamojskiego Lata Teatralnego. Z kolei Tadeusz Wicherek to dyrektor naczelny i artystyczny Zamojskiej Orkiestry Symfonicznej, a Krzysztof Zanussi – współtwórca Zamojskiego Lata Teatralnego oraz festiwalu „Sacrofilm”. Wśród uhonorowanych tablicą jest także prof. Maran Konieczny, autor m.in. pomnika konnego Jana Zamoyskiego i grupa VOX (chyba najbardziej znani zamościanie: Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski).

Pomysłodawczynią Alei Sław w Zamościu jest Teresa Madej, animatorka kultury. Osoby, którzy odciskają swe stopy, wybiera kapituła. Ulica Grodzka może zmieścić trzydzieści tablic….

Przeczytajcie także:

Zamość – „tablica” Róży Luxemburg

Zamość – tu mieszkał Leon Stroiński: poeta i żołnierz

Zamość – Piłsudski na mszy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s