Pasym – neogotycki ratusz

Pasym (woj. warmińsko-mazurskie), jedno z najstarszych miast mazurskich, bywa nazywane miastem czterech wież. Jedna z nich to wieża ratusza (pozostałe to kościołów: ewangelicko- augsburskiego i katolickiego oraz wieża ciśnień). I właśnie o pasymskim ratuszu dziś będzie…

Pasym to dawna wieś kościelna Henrykowo, założona w 1336 roku przez biskupstwo warmińskie. W roku 1350 rozpoczęto budowę kościoła i zamku. Gdy Krzyżacy zajęli Henrykowo wraz z okolicznymi ziemiami, w 1384 r. wielki mistrz Konrad von Rothenstein podniósł osadędo rangi miasta, nadając mu nazwę Passenheim (prawa miejskie Pasym otrzymał dwa lata później, w 1386 roku). Miasto zaczęło się szybko rozwijać – powstał browar, młyn, gorzelnia, wiele warsztatów rzemieślniczych. Na rynku stanął dom, który służył kupcom za magazyn, a władzom miasta za ratusz. Ten pierwszy ratusz przetrwał do 1583 roku, gdy pochłonął go wielki pożar (ocalało z niego zaledwie 9 domów, zamek oraz kościół ewangelicki). Ale miasto się odbudowało. W 1615 roku zburzony został zamek, a cegły przeznaczono na budowę ratusza.

Kolejny ratusz, ten który stoi w Pasymiu do dziś, powstawał w latach 1854-55. W budynku znalazły się także pomieszczenia dla sądu grodzkiego. W okresie międzywojennym przed ratuszem stanął pomnik poświęcony żołnierzom I wojny (jego postument stał jeszcze po II wojnie).

Kiedy w 2010 roku remontowano ratusz, na jego tylnej ścianie odnaleziono wnękę z arkadami, jakby zamurowane wejście. Konserwator zabytków natychmiast wstrzymał prace. Okazało się, że odkryto wejście do dawnej wozowni – brama wiodła do piwnic, gdzie w przeszłości najprawdopodobniej odbywał się handel. W trakcie prac natrafiono też na resztki złoceń ratuszowego zegara, które również należało przywrócić. Wygląd zmienił także balkon nad wejściem – przed remontem okalała go kuta balustrada, podczas gdy pierwotnie był murowany. Po podjęciu prac udało się zrekonstruować pierwotny wygląd XIX-wiecznego ratusza w 95 procentach.

Ratusz w Pasymiu reprezentuje styl neogotycki, co jest rzadkością w tego typu budowlach na terenach Mazur (najliczniej występuje gotyk lub klasycyzm). Zbudowany jest na rzucie prostokąta. Ma dwie kondygnacje postawione na wysokich piwnicach. Nad wejściem głównym góruje wieża z zegarem. Całość budynku zwieńczona jest krenelażem z małymi wieżyczkami w narożnikach. Prezentuje się całkiem, całkiem…

Przeczytajcie także:

Pasym – poczta i pocztylion

Pasym – jeleń, organy i epitafia w kościele ewangelickim

Pasym – ślimaki w mieście Cittaslow

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s