Ruda Milicka – św. Franciszek wita gości

Na obu krańcach Rudy Milickiej (woj. dolnośląskie) stoją „witacze”, czyli figury witające gości. W Rudzie jest to św. Franciszek. Dlaczego? Bo był miłośnikiem przyrody, a Ruda Milicka to Ptasia Kraina.

Święty Franciszek żył na przełomie XII i XIII wieku we Włoszech (Asyż i okolice). Patronem ekologów i ekologii został w 1979 roku, a uczynił to Jan Paweł II. Franciszek nie uważał, że rośliny i zwierzęta są ważniejsze od ludzi, ale skoro Bóg stworzył ludzi, rośliny i zwierzęta, to każde z nich ma równe prawo do życia na ziemi. Zatem sprzeczne z ludzką naturą jest zadawanie cierpienia zwierzętom. O jego miłości do przyrody świadczą historie z jego życia. Oto np. pewnego razu Franciszek widząc, że wieśniak katuje opornego osła, klęknął przed zwierzęciem i mówiąc do niego, zmusił do dalszej drogi. Wieśniakowi zaś wyjaśnił, że więcej można osiągnąć miłością niż kijem. Z kolei drwalom tłumaczył, że powinni ścinać tylko część drzew, by las mógł się odradzać. Ogrodnikom doradzał, aby zostawiali jeden nieuprawiany zagon, aby tam mogły swobodnie rosnąć chwasty i trawy, co zapewni żyzność gleby. Małe robaczki zaś podnosił z ziemi, aby ich nie rozdeptano…  Nic dziwnego, że został patronem kochających naturę.

W Rudzie Milickiej rzeźba św. Franciszka pojawiła się w 2012 roku. Jest dziełem Jerzego Zakowicza. Na ramionach świętego przycupnęły kolorowe ptaki, u jego nóg wylądował bociek.

Ruda Milicka, leżąca na skraju rezerwatu (pisaliśmy o nim w poście: Stawy Milickie), znana jest jako Ptasia Kraina. Znajduje się w niej m.in. stacja ornitologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Ptaków jest tu podobno zatrzęsienie, ok. 300 gatunków. My byliśmy w marcu 2021, ptaków jeszcze nie było…   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s