Puszcza Kampinoska – co kryje Mogilny Mostek?

Mostek nazywa się Mogilny i jest przerzucony nad Wilczą Strugą. Znajduje się w Puszczy Kampinoskiej (woj. mazowieckie), przy Sejmikowej Drodze, ok. dwa kilometry od wsi Palmiry (nie cmentarza!). Skąd taka nazwa?

Otóż według legendy pod mostkiem znajduje się mogiła młodej dziewczyny, córki gospodarza karczmy we wsi Pociecha (dziś to przysiółek Truskawia). Podanie zapisał w 1848 roku Kazimierz Wójcicki, znawca i etnograf Puszczy Kampinoskiej. Według niego, pewien człowiek nocujący w Pociesze, usłyszał, że córka gospodarzy wybiera się Sejmikową Drogą do kościoła w Łomnie. Opuścił karczmę wcześnie rano i zaczaił się na dziewczynę właśnie przy owym mostku. Gdy nadeszła, zabił ją i obrabował, a ciało ukrył pod mostkiem, nakrywając stertą gałęzi. Na pamiątkę niewinnej ofiary przechodzący, czy przejeżdżający tędy podróżni zostawiali przy mostku suchą gałąź. Raz w roku susz podpalano, aby dusza oczyściła z grzechów (ale czyja: czy dziewczęcia, czy mordercy- nie wiadomo). Podobno zwyczaj był jeszcze kultywowany przed II wojną światową.

Dziś już nikt nie składa tu suchych gałęzi, choć jest ich dokoła całkiem sporo. Wilcza Struga bowiem często wysycha. Fachowo nazywa się ona okresowym ciekiem. Wpływa z bagien Cichowąż i przechodzi w Kanał Łasica. Odwadnia bagienną kotlinę Młyniska. My byliśmy tu w początkach kwietnia. Wilcza Struga była pełna wody.

Przeczytajcie także:

Puszcza Kampinoska – niezwykłe sosny

Puszcza Kampinoska – opuszczone wsie

Puszcza Kampinoska – Dąb Kobendzy

Grabina – grobla przez bagno

Korfowe – „Zamczysko” w Puszczy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s