Bydgoszcz – południk 18

Południki to umowne linie łączące bieguny. Te z numerami 0 i 180 dzielą Ziemię na półkule: wschodnią i zachodnia. Przez Polskę (leżymy na półkuli wschodniej) przebiega 10 południków. Jeden z nich prowadzi przez samo centrum Bydgoszczy, co… widać na Starym Rynku.   

Bydgoszcz przecina 18 południk długości geograficznej wschodniej (E). Przechodzi niemal przez środek Starego Rynku, a łączy Bydgoszcz m.in. ze Sztokholmem (Szwecja) i Kapsztadem (RPA). Jego przebieg jest na rynku zaznaczony mosiężnym pasem z zamontowanymi punktami świetlnymi.

Południk nr 18 w Bydgoszczy wyznaczył w sierpniu 2010 roku geodeta Mirosław Kawalir. Zrobił to za pomocą odbiornika GPS Trimble 5800. Jest to rodzaj anteny w kształcie spodka, umieszczonej na rozkładanej 3-metrowej stalowej tyczce, połączonej z rejestratorem polowym. Zastosowana metoda dała dokładność pomiaru do 3 centymetrów w poziomie.

W Bydgoszczy południk 18 przecina Stary Rynek, przechodząc przez podest Pomnika Walki i Męczeństwa, dalej ścina róg kamienicy przy skrzyżowaniu Starego Rynku i ul. Ks. Tadeusza Malczewskiego, następnie „ginie” w rzece Brdzie, przecinając wyspę św. Barbary i trafia na skwer po drugiej stronie Brdy przy ul. Karmelickiej. W jego linii znajduje się jeszcze w Bydgoszczy m.in. teren lotniska, areszt śledczy na Wałach Jagiellońskich, Hotel Ratuszowy, ulice Warmińskiego, Dworcowa, Podolska, Zduny, Sienkiewicza, Śniadeckich, Chrobrego, Wileńska, Mazowiecka, Bocianowo, Rycerska i Zygmunta Augusta, a także Rekreacyjna w Myślęcinku.

Odległość z Bydgoszczy do bieguna północnego wynosi ze Starego Rynku 4 109, 357 km, do bieguna południowego 15 894, 917 km, a równika 5 892, 780 km.

Przeczytajcie także:

Bydgoszcz – flisak, Węgier i „Czterej pancerni”

Bydgoszcz – Rejewski i Enigma

Bydgoszcz – Jarocka na ławeczce

3 uwagi do wpisu “Bydgoszcz – południk 18

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s