Lesko – pomnik Armii Czerwonej

Choć było ich kiedyś całkiem sporo, dziś takich pomników już się w Polsce niemal nie spotyka. Jeden z nich stoi na placu Kościuszki w Lesku (woj. podkarpackie). Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Jest już mocno zniszczony, ale wciąż wiszą na nim tablice w języku rosyjskim „Chwała bohaterom”.

Był potężny – kilka bloków na podeście ze schodów, zwieńczonych zapewne czerwoną gwiazdą, z każdej strony tablica z napisami rosyjskimi. Jest i sierp, i młot w wieńcu laurowym. Monument został odsłonięty 22 lipca 1945 roku na Placu Wolności. Początkowo w jego pobliżu grzebano czerwonoarmistów, którzy zginęli w Bieszczadach walcząc z Niemcami i banderowcami. W 1953 roku ekshumowano ich i przeniesiono do Baligrodu na tamtejszy cmentarz wojenny (obecnie na cmentarzu w części rosyjskiej jest 108 mogił zbiorowych).

Zgodnie z planem Ribbentrop-Mołotow Armia Czerwona wkroczyła do Leska 28 września 1939 roku (10 września miasto zajęli Niemcy). Lesko stało się miastem nadgranicznym z granicą sowiecko-niemiecką wzdłuż Sanu. Siedziba dowództwa garnizonu mieściła się w zamku (ostatni właściciel zamku hr. August Krasicki schronił się w Porażu w zamku Gubrynowiczów).

1 listopada 1939 roku Rada Najwyższa ZSRR wydała ustawę o włączeniu tych ziem do Ukraińskiej SSR. Miasto oraz okolice weszły w skład obwodu drohobyckiego, a siedzibą rejonu zostało Lesko. Ddeputowanym do Rady Narodowości w Kijowie został Ukrainiec – tow. Figas. Sowiecka okupacja Leska trwała do 22 czerwca 1941 r. 27 czerwca 1941 r. miasto zostało zdobyte przez oddziały słowackie, współdziałające z Niemcami.

Po przejęciu Leska przez okupanta hitlerowskiego Na zamku pojawili się Niemcy. 15 września 1944 roku do Leska znowu wkroczyły oddziały sowieckie –  wchodzące w skład 1 Armii Gwardyjskiej 4 Frontu Ukraińskiego. Jeszcze długo po II wojnie Lesko zmagało się z UPA. Spokój nastąpił dopiero w 1951 roku, po korekcie granic.

Przeczytajcie także:

Lesko – synagoga niezgodna z przepisami

Lesko – Lisko na Kościuszce

Lesko – pomnik książki

Lesko – taaaakie mistrzowskie ryby

Jedna uwaga do wpisu “Lesko – pomnik Armii Czerwonej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s