Szczytno – ratusz i muzeum

Gdyby udało się zrealizować projekt wiedeńskiego architekta, ratusz w Szczytnie (woj. warmińsko-mazurskie) przypominałby pałac weneckiego doży. Ale Szczytno było miastem wschodniopruskim i na takie „fanaberie” władze w Berlinie godzić się nie mogły. Tak więc gmach ratusza, który powstał w latach 1936-1937, jest „po linii”.

O wzniesienie nowego ratusza w Szczytnie mocno zabiegał Bruno Armgardt – ostatni niemiecki burmistrz miasta. Stary magistrat był doprawdy w opłakanym stanie. Pierwsze plany nowego gmachu (owego pałacu doży) były gotowe w pierwszej połowie lat 30. XX w. Koncepcja nie spodobała się, bo planowany budynek był „niedopasowany do warunków i zamierzeń oraz lokalizacji wschodniopruskiego miasta” – pisał w swoich pamiętnikach Armgardt. Kolejny projekt nawiązywał do gotyku: miał wieżyczkę i wysokie, ostrołukowe okna, ale także nie znalazł poparcia. Aż wreszcie w 1935 roku zdecydowano – nowy ratusz powstanie według wizji znanego i cenionego architekta z Królewca – profesora Kurta Fricka. Gdy tylko uzyskano wsparcie finansowe z Berlina, przygotowania do budowy ruszyły pełną parą.

Ratusz zdecydowano wznieść w miejscu, gdzie zachowały się jeszcze fundamenty dawnego krzyżackiego zamku. W lipcu 1936 roku, na uprzątnięty teren zajechali oficjele z Olsztyna i Królewca. Pierwszego wbicia łopaty dokonał burmistrz Szczytna. Gmach wznosiły dwie szczycieńskie firmy. Najpierw usuwano część fundamentów zamku, a pozostałe wzmacniano tak, aby można było na nich postawić ściany. Rozebrano także stary parterowy ratusz, a z gruzu powstał nasyp i wzniesienie wzdłuż Jeziora Domowego Dużego. W 1937 roku potężny gmach był już gotowy.

Powstała betonowo-żelazna konstrukcja z 46 metrową wieżą i wewnętrznym dziedzińcem. Zgodnie z oczekiwaniami, aby architektura ratusza łączyła nowoczesność z historią miejsca, gmach na­wiązuje do zamku obronnego.

Dziś ratusz jest siedzibą władz samorządowych, a część pomieszczeń od 1948 roku zajmuje Muzeum Mazurskie.

Muzeum w Szczytnie powstało w 1925r . jako Kreisheimatmuseum in Ortelsburg. Zajmowało skrzydło zamku. Pierwsze ekspozycje prezentowały wyposażenie izby mazurskiej, sztukę sakralną, numizmaty, zbiory archeologiczne, przyrodnicze i geologiczne. Mimo zniszczenia miasta w ostatnich miesiącach II wojny (w lutym 1945 roku Szczytno zajęte zostało przez wojska radzieckie),  siedziba muzeum ocalała. Zachowały się także jego zbiory. Polska administracja powołanego na terenie Prus Wschodnich Okręgu Mazurskiego, rozpoczęła funkcjonowanie 30 marca 1945 roku. Zbiorami dawnego Heimatmuseum zaopiekował się pierwszy polski starosta powiatowy Walter Późny-Woźniak, który dotarł do Szczytna wraz z pierwszą ekipą polskiej administracji 2 kwietnia 1945 roku. Muzeum, już teraz Mazurskie, początkowo wciąż mieściło się w zamku. W 1947 r. przeniesiono je do ratusza, gdzie jest do dziś. Po muzeum niemieckim odziedziczono ok.  600 obiektów, głównie z dziedziny etnografii i archeologii, lecz także z historii, numizmatyki, militariów.

Gmach w 1991 roku został wpisany do rejestru zabytków.

Przeczytajcie także:

Szczytno – zamek krzyżacki w budowie

Szczytno – gdzie jest wieża ciśnień?

Szczytno -Pofajdoki w mieście

Szczytno – pomnik Klenczona

95830095_163340775119125_1980115717436997632_n

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s