Grodziczno – krzyżacki kościół

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie (woj. warmińsko-mazurskie) ma prawie 700 lat. Jest niewiele młodszy od miejscowości, w której stoi.

Pierwsze wzmianki o Grodzicznie pochodzą z 1338 r. Osadę założyli Krzyżacy. Nazywała się wówczas Grodeu. Późniejsze nazwy wsi to Grodisz, Grodys, Grodzitczky, Grodziszczno. Grodzicznem stało się1641 roku.

Budowę kościoła rozpoczęto w 1340 roku, ale konsekrowano ją dopiero w 1400 r. Dokonał tego biskup chełmiński Jan Kropidło. Parafia erygowana została na przełomie XIV i XV w. I ją również założył zakon krzyżacki.W XV wieku, w czasie wojen krzyżacko-polskich, kościół uległ zniszczeniom. Odbudowano go w 1500 r. Gruntowny remont wraz ze zmianą wystroju świątynia przeszła w 1739 roku. Dobudowano wówczas drewniane prezbiterium. Ponownie odrestaurowano świątynię w 1822 roku, a w 1900 roku dobudowano murowaną kruchtę boczną i zakrystię. Wewnątrz ustawiono organy (powstałe ok. 1880 roku), ambonę, konfesjonały, chrzcielnicę, stacje Drogi Krzyżowej i witraże, a drewnianą podłogę zamieniono na płyty cementowe. Dalsze prace renowacyjne przeprowadzono w 1922 roku. Podczas II wojny światowej bryła kościoła nie została naruszona – rozbito tylko drzwi. Świątynię wyremontowano w 1946 roku, lecz dopiero w latach 1994-2001 kościół doczekał się gruntownej modernizacji.

Kościół w Grodzicznie to budowla gotycka. Murowane ściany z czerwonej cegły stoją na kamiennym cokole. Nad wejściem wznosi się kwadratowa wieża. Bardzo ciekawe jest prezbiterium – wygląda, jakby było z innego kościoła. Jest bowiem niższe i węższe niż nawa, i całkowicie drewniane, wzniesione w konstrukcji zrębowej.

Niestety, nie mogliśmy obejrzeć wnętrza, kościół był zamknięty na cztery spusty. Ale podobno wnętrze świątynie jest jednonawowe, pokryte drewnianym stropem kasetonowym wspartym na czterech drewnianych kolumnach. Wystrój kościoła jest w większości XVII i XVIII-wieczny. Najciekawszym jego elementem jest ołtarz główny z około 1740 roku z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z połowy XVII wieku. Z XIV wieku pochodzą zapewne okucia drzwi kruchty. Najcenniejsze zabytki kościoła w Grodzicznie: gotyckie rzeźby Boga Ojca Tronującego i Matki Boskiej Tronującej z 1380 r., oraz renesansowa Chrystusa Salvatora z II połowy XVI wieku, zostały przeniesione do muzeum w Pelplinie.

Obeszliśmy więc świątynię dokoła, podziwiając średniowieczną architekturę.

 

 

 

2 uwagi do wpisu “Grodziczno – krzyżacki kościół

    1. Nazwiska w Polsce powstały dopiero u schyłku średniowiecza. Osoby wyróżniano, poprzez dodanie przydomków odnoszących się do np. wyglądu (np. Czarny) lub wykonywanego zawodu (np. Kołodziej). Biskup często święcił, stąd pewnie Kropidło 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s