Ostróda – Napoleon na zamku

Na dziedzińcu zamku krzyżackiego w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) wisi tablica informująca, że w 1807 roku przez miesiąc mieszkał tu Napoleon Bonaparte. Co robił cesarz w małym wówczas pruskim miasteczku, nazywającym się wtedy Osterode?

Napoleon przyjechał do Ostródy 21 lutego 1807 roku, bezpośrednio po bitwie pod Iławą Pruską (dziś Bagrationowsk w Obwodzie Kaliningradzkim). Pokój na I piętrze zamku odstąpił mu zarządca zamku – Carl Ludwig Freiwald. Cesarz kwaterował tutaj od 21 lutego do 1 kwietnia.

Z Ostródy, marnej wsi (mauvais village), jak pisał do żony Józefiny, zarządzał państwem i dowodził armią. Na zamku powstały ważne dokumenty, m.in. tu Napoleon podpisał dekret o utworzeniu batalionów taboru konnego, czyli pierwszych w historii wojskowości jednostek logistycznych. Powodem zaś ich powołania był brak żywności, mundurów i broni dla żołnierzy oraz paszy dla koni. Nowe bataliony miały zorganizować dowóz sprzętu i żywności oraz usprawnić egzekwowanie kontrybucji.

Z okazji pobytu w mieście cesarz kazał mennicy paryskiej wybić medal „Napoleon a Osterdode”. Na awersie był on sam w wieńcu laurowym, na rewersie Fabius Kunktator- rzymski polityk i wódz sprzed naszej ery, którego strategia podczas II wojny unickiej polegała na unikaniu otwartej walki z armią Hannibala. Umieszczenie jego wizerunku na napoleońskiej monecie nawiązywało do bitwy pod Iławą Pruską, kiedy to i Napoleon  i Rosjanie długo zwlekali z otwartą bitwą.

Z Ostródy Napoleon pisał też listy do Marii Walewskiej. Ze swoją polską kochanką spotkał się jednak dopiero, gdy przeniósł kwaterę główną z zimnego ostródzkiego zamku do wspaniałego pałacu rodziny Finckenstein w dzisiejszym Kamieńcu Suskim (przeczytajcie post Kamieniec Suski – Wersal mocno podupadły).

Pamiątką po pobycie Napoleona w Ostródzie są także dwa obrazy: jeden autorstwa Marie Nicolasa Ponce-Camus’a Napoleon użyczający łask mieszkańcom Ostródy. Marzec 1807 oraz drugi autorstwa Hipolita Lecomte’a Biwak armii francuskiej w Ostródzie. Oba obrazy znajdują się w Wersalu, a na zamku w Ostródzie wiszą ich kopie.

Zamek w Ostródzie zbudowano w połowie XIV wieku. Warownię założono na planie czworoboku zbliżonego do kwadratu o wymiarach 44 x 45 m. Wewnątrz zamku znajdowały się kaplica, mieszkanie komtura i refektarz, a ponadto kapitularz, infirmeria, dormitoria dla braci zakonnych i komnaty gościnne. Po bitwie pod Grunwaldem ostródzki zamek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Podczas ofensywy radzieckiej zimą 1945 roku warownia została spalona, odbudowano ją w latach 70. XX wieku.

Przeczytajcie także:

Pułtusk – Napoleon w mieście

Kołobrzeg – cmentarz Francuzów

 

Jedna uwaga do wpisu “Ostróda – Napoleon na zamku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s