Modlin – wieża Czerwona (Tatarska)

W Twierdzy Modlin (woj. mazowieckie) znajduje się najdłuższy budynek w Europie – ponad 2 kilometrowe  koszary. Blisko kilometrowy odcinek nad Narwią wieńczą dwie wieże. Jedna z nich to wieża Biała, druga Czerwona, zwana również Tatarską. Biała jest otynkowana, Czerwona, nie, i stąd ich nazwy. Ale dlaczego ta druga jest także Tatarską?

Budynek koszar w Modlinie wznosili Rosjanie w latach 1832-1838. Miał być ostatnim punktem oporu albo miejscem służącym do przygotowania przeciwnatarcia po przełamaniu linii obrony – zewnętrzne okna były pierwotnie otworami artyleryjskimi. Od wewnątrz znajdowały się izby żołnierskie – wewnątrz budynku jest ok. 800 rozmaitych pomieszczeń.  W koszarach przez wieki stacjonowały armie: francuska, polska, rosyjska i niemiecka. Po II wojnie aż do roku 2000 w Modlinie przebywało ok. 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

Wieża Biała miała funkcję obronną. Mieściły się w niej stanowiska artyleryjskie. Z kolei Czerwona pełniła funkcję obserwacyjną. Na niej znajdował się telegraf optyczny. Ta wieża ma kilka tarasów. Dolny znajduje się na wysokości 18 m, górny na 29 m. Nad nim jest jeszcze nadbudówka osłaniająca ciąg schodów, prowadzących na ostatni taras, zewnętrzny  – wraz z nim wieża ma 31,6 m. Ponieważ stoi na skarpie, będąc na tarasie, znajdujemy się na wysokości 45 metrów n.p.m. Z tego miejsca roztacza się piękna panorama okolic Modlina. Podobno w bezchmurne dni widać również Warszawę.

A dlaczego wieża Czerwona ma drugą nazwę Tatarska? Pochodzi ona jeszcze z czasów zaborów. Otóż dowództwo garnizonu, obawiając się zatargów na tle religijnym i narodowościowym między żołnierzami, wyznaczyło wyznawcom islamu właśnie ową wieżę na miejsce zamieszkania. A że pochodzili oni najczęściej z Kaukazu, pozostali żołnierze miejsce to nazwali „koszarami kaukaskimi” lub wieżą Tatarską. Żołnierzy już dawno nie ma, ale tradycyjna nazwa pozostała.

Dziś na wieżę można wejść. Na jej wewnętrznych tarasach urządzono mini muzeum poświęcone historii twierdzy.  Można też zajrzeć do korytarza i opustoszałych izb żołnierskich. Widok z ostatniego poziomu rzeczywiście jest imponujący. Warszawy, co prawda nie widzieliśmy, bo było pochmurno, ale rzekę i spichlerz po drugiej je stronie, jak najbardziej. Nad nami zaś dumnie powiewa biało-czerwona flaga.

Przeczytajcie także:

Modlin – brama księcia Poniatowskiego

Modlin – cmentarz forteczny (garnizonowy)

Modlin – Baśka Murmańska w Twierdzy

 

4 uwagi do wpisu “Modlin – wieża Czerwona (Tatarska)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s