Bukówko – stary pałac

Kilometr za Bukówkiem (woj. zachodniopomorskie) stoi spory, zadbany pałac. Do kogo należał? Co w nim się teraz znajduje?

Dawne Bukówko (Neubuckow) było wsią chłopsko-dworską.  Część chłopska powstała w XVI wieku, a dworska w drugiej połowie XVII wieku. Bukówko kilkakrotnie zmieniało właścicieli, ostatnimi – od 1884 roku, aż do 1945 była rodzina von Heydebreck.

Pałac powstał w 1873 roku. Został zbudowany najprawdopodobniej przez barona Georga L.W. von Puttkamera, a w 1911 roku przebudowany. Stoi na rzucie prostokąta. Jest podpiwniczony, główny korpus ma dwukondygnacyjny, przykryty czterospadowym dachem, skrzydła zaś są parterowe. Do wejścia prowadzi łukowy podjazd, a od strony ogrodu jest weranda. Elewację budynku zdobią gzymsy, pilastry i fryzy.

Po wojnie w pałacu w Bukówku stacjonowały wojska radzieckie, późnej były biura Państwowego Gospodarstwa Rolnego. W latach sześćdziesiątych XX w., po remoncie, umieszczono w nim szkołę podstawową. W listopadzie 2000 r. pałac przeszedł w ręce prywatne. Dziś, po kolejnym remoncie,  jest w nim prowadzone gospodarstwo agroturystyczne. Pałac otacza park, który przechodzi w las. Podobno w parku znajduje się głaz – pomnik poległych w I wojnie światowej członków rodziny Heydebreck, ale już tam nie poszliśmy. Zwiedziliśmy natomiast sam pałac. Oprowadzili nas po nim właściciele, pokazując pokoje gościnne, hol, jadalnię i dawną harcówkę. Doprawdy można tu odpocząć…

Przeczytajcie także:

Bukówko – stary kościół

Dobrowo – zamek-pałac von Kleistów

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s