Modlin – brama księcia Poniatowskiego

Jedna z bram wiodąca na teren koszar Twierdzy Modlin (woj. mazowieckie) nosi imię księcia Józefa Poniatowskiego. Czy Józef Poniatowski kiedykolwiek był w Modlinie?

Owszem, był. Przybył tutaj 23 kwietnia 1809 roku, na naradę wojenną. Spotkał się wtedy m.in. z generałami Janem Henrykiem Dąbrowskim i Józefem Zajączkiem. Postanowiono wówczas wojnę z Austrią przenieść na teren Galicji. Ale bramy w Modlinie wówczas jeszcze nie było. Została zbudowana w 1837 roku i nazwana Wrotami Michajłowskimi. Imię księcia nosi dopiero od 1918 roku.

Wrota wybudowali Rosjanie, którzy stacjonowali w twierdzy od 1831 roku (wtedy też zmienili nazwę twierdzy – od 1834 roku aż do 1915 Modlin nazywał się Nowogieorgiewsk). Brama była potrzebna, aby kilkutysięczna załoga mogła szybko wydostać się poza obręb koszar. Do bramy wiódł drewniany most na ceglanych filarach, przerzucony nad fosą. Główne wejście prowadziło przez środek bramy, a po obu stronach znajdowały się pomieszczenia wartownicze. Kiedyś nad portalem wjazdowym wisiał dwugłowy orzeł carski, dziś pozostały dwa topory saperskie. Nie ma też mostu, został rozebrany po II wojnie światowej. Od strony koszar wrota zdobią cztery kolumny, po dwie po każdej stronie przejazdu.

Brama wygląda znajomo? Ci, którzy oglądali film „C.K. Dezerterzy” Juliusza Machulskiego na pewno ją rozpoznają – przed nią bowiem rozgrywają się finałowe sceny znakomitej  komedii. Brama „zagrała” także w „Bitwie Warszawskiej” Jerzego Hoffmana – na jej tle stał Marszałek Piłsudski.

Przeczytajcie także:

Modlin – wieża Czerwona (Tatarska)

Modlin – cmentarz forteczny (garnizonowy)

Modlin – Baśka Murmańska w Twierdzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s