Modlin – Baśka Murmańska w Twierdzy

W kilku miejscach w Modlinie (woj. mazowieckie) spotkać można figury białego niedźwiedzia. Jeden stoi na terenie twierdzy, inny przy informacji turystycznej. To Baśka Murmańska, niedźwiedzica-żołnierka z początków XX wieku.

Wszystko zaczęło w Archangielsku, na balu misji francuskiej. Dwaj żołnierze, Polak i Włoch, upodobali sobie tę samą kobietę. Pani jednak nie mogła się zdecydować, którego wybrać. Aby zyskać jej przychylność, żołnierze przyprowadzali pod jej okna coraz to inne zwierzęta, bo pani podobno bardzo lubiła wszelkie stworzenia. Pod oknem defilowały więc łasica, gronostaj, lisy i wilczek. „Zawody” skończyły się, gdy Polak, a był to chorąży Walenty Karaś, przyprowadził… białego niedźwiadka. Kupił go na targu. Panna podobno zaniemówiła!

Niedźwiadek trafił do Baonu Wojska Polskiego (zwanego Baonem Murmańskim) pod dowództwem płk. Juliana Skokowskiego, stanowiącego część korpusu gen. Dowbor-Muśnickiego. Gdy okazało się, że jest dziewczynką, otrzymała imię Baśka i została „córką regimentu”. Jej opiekunem był kapral Smorgoński. Nie tylko oswoił on niedźwiedzicę, ale też nauczył ją musztry. Z czasem Baśka zaczęła zachowywać się jak żołnierze, przyznano jej nawet racje żywnościowe.

Niedźwiedzica przypłynęła z żołnierzami parowcem do Gdańska.  Stamtąd trafiła do Twierdzy Modlin. W 1919 roku wraz ze swym oddziałem pojechała do Warszawy na defiladę na Placu Saskim (dziś Piłsudskiego). Maszerowała wraz z nimi. Gdy żołnierze salutowali przed marszałkiem Piłsudskim, Baśka zaczęła iść na dwóch łapach i naśladując kolegów, również salutowała. Podczas powitania z naczelnikiem, podała mu łapę.

Baśka zginęła tragicznie, niedługo po przybyciu do Modlina. Podczas kąpieli w Wiśle zerwała się z łańcucha, przepłynęła wśród kry na drugi brzeg i poszła w stronę wsi. Została zakłuta widłami przez chłopów. Gdy żołnierze dotarli do wsi, z niedźwiedzicy zdzierano już futro.

Historię Baśki Murmańskiej „przykryły” dzieje Wojtka, misia walczącego podczas II wojny wraz z żołnierzami 2.Korpusu Polskiego. Jest jednak nadzieja, że białe „Baśki” ustawione w kilku miejscach w Modlinie, przypomną niezwykłą historię niedźwiedzicy z Murmańska.

Przeczytajcie także:

Modlin – wieża Czerwona (Tatarska)

Modlin – cmentarz forteczny (garnizonowy)

Modlin – brama księcia Poniatowskiego

 

 

 

4 uwagi do wpisu “Modlin – Baśka Murmańska w Twierdzy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s