Sulejów Podklasztorze -Matka Boska Pompejańska

W Sulejowie Podklasztorzu (woj. łódzkie) w kościele na terenie opactwa cystersów w kaplicy błogosławionego Wincentego Kadłubka znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Różańcowej z Pompejów.  Niezwykłe są okoliczności zarówno powstania oryginału, jak i umieszczenia kopii w Sulejowie.

O Pompejach słyszał każdy. Tak tylko dla przypomnienia,  w 79 roku wybuchł wulkan Wezuwiusz. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. pięciu tysięcy osób. Do 2003 roku w Pompejach oraz jego okolicach odnaleziono 1044 zastygłych ciał. W 1872 roku do wyniszczonej okolicy, tzw. doliny pompejańskiej, przybył Bartolo (po polsku Bartłomiej) Longo, człowiek związany z sektą satanistów (przez pewien czas był nawet kapłanem świątyni szatana). Był przerażony wciąż jeszcze wyjałowioną ziemią. I wtedy usłyszał głos:  „ten kto szerzy mój różaniec, będzie ocalony”. Longo padł na kolana i przyrzekł że nie opuści tej biednej krainy, dopóki nie spopularyzuje w niej różańca. Został nawet  tercjarzem dominikańskim i przyjął imię Brat Różaniec. Zajął się działalnością charytatywną i misyjną w Pompejach. W 1875 sprowadził do Pompejów wizerunek Matki Różańcowej. Otrzymał go od zakonnicy s. Marii Concetty de Litalla w Neapolu, która z kolei dostała go wcześniej od dominikanina o. Alberta Radente, a ten kupił go od pewnego przekupnia po bardzo niskiej cenie.

Oryginalny obraz jest spory, ma 120 cm wysokości i 1 m szerokości. Przedstawia Matkę Bożą siedzącą na tronie z Dzieciątkiem Jezus na kolanach. U jej stóp klęczy po stronie lewej św. Dominik, a po prawej św. Katarzyna ze Sieny. Maria prawą ręką przytrzymuje Dzieciątko, a lewą podaje różaniec św. Katarzynie. Wokół głowy Matki Bożej znajduje się krąg z 12 gwiazd.

Obraz nie spodobał się Londze. Był zniszczony, nie odpowiadała mu kompozycja i postacie, które nie były „zbyt urodziwe”. Zdecydował się jednak wziąć go do Pompejów. Dzieło było kilkukrotnie odnawiane. Płótno podklejano i wzmacniano. Prace wykonywał najpierw nieudolnie lokalny malarz, a parę lat później znany artysta Fryderyk Maldarelli, profesor neapolitańskiej Akademii Sztuk Pięknych. To właśnie on ze św. Róży „zrobił” św. Katarzynę ze Sieny…

Obraz  został uznany za cudowny. Został koronowany 1887 roku przez legata papieża Leona XIII. Po raz drugi uczynił to w 1963 roku Paweł VI. Kościół w którym obraz jest przechowywany, stał się Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej. W 1979 roku odwiedził je święty Jan Paweł II.

Jedna z pomniejszonych kopii trafiła do Sulejowa. W dość dziwnych okolicznościach… Otóż w  grudniu 2002 roku na plebanię ojców cystersów wszedł mężczyzna. Zwrócił się z prośbą do proboszcza o otwarcie kościoła (był zamknięty), chciał bowiem coś sprawdzić. Szukał…. otworu w murze pod chórem po prawej stronie. Gdy go odkrył, powiedział – „tak, to ten kościół” i opowiedział księdzu niezwykłą historię. Otóż ma on w domu na Śląsku obraz Matki Bożej. Znalazł go na strychu remontowanego domu, w stercie śmieci. Wziął go ze sobą. Tego wieczoru miał sen –  Matka Boża poleciła mu odszukać w Polsce kościół z dziurą w murze. W kolejnych snach słyszał niezbyt wyraźnie słowa „Su – le – jów”. Aby spełnić życzenie Matki Boskiej, jeździł po Polsce i odwiedzał  miejscowości o podobnie brzmiących nazwach (był m.in. w Sulejówku, ale nie było tam dziury w ścianie). Ksiądz, początkowo sceptyczny, pojechał w końcu na Śląsk. Zniszczony obraz przedstawiał Matkę Bożą Różańcową z Pompejów. Wziął obraz ze sobą. Odrestaurowany (bezpłatnie przez konserwatorów dzieł sztuki z Zamku Królewskiego w Warszawie) stoi na bocznym ołtarzu.

A skąd dziura w murze kościoła?  Otwór był  przygotowany na wmurowanie zabytkowego emblematu przedstawiającego symbole Męki Pańskiej – słońce, krzyż i ptaka.

Przeczytajcie także:

Sulejów Podklasztorze – lwy w kościele

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Sulejów Podklasztorze -Matka Boska Pompejańska

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s