Kamieniec – nowy stary pałac

Wygląda trochę jak dekoracja teatralna – świeżutki, niemal spod igły. I nic dziwnego, pałac w Kamieńcu (woj. dolnośląskie) kilka lat temu został gruntownie wyremontowany. Dziś mieści się w nim hotel – oficjalnie jego otwarcie odbyło się  w 2015 roku.

Kamieniec jest jedną ze starszych wsi Ziemi Kłodzkiej.  Choć pierwsze wzmianki pisane pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku, osada istniała już dużo wcześniej. Wieś leżała w dobrach należących do rodu Pannwitzów. Często zmieniała właścicieli, a gdy należała do von Tschischwitzów (w XVI wieku), być może wówczas powstał pierwszy dwór. W XVII wieku w Kamieńcu mieszkało 16 gospodarzy. W 1782 roku osada należała do rodu von Mutius.  To przedstawiciele tej rodziny wznieśli w Kamieńcu pałac, a także założyli  kamieniołom wapienia i wznieśli  piec do jego wypalania.

Pałac był budowany w kilku etapach. Pierwszy wzniesiono w 1780 roku, na co wskazuje odkryty kamień z datą pod jednym z narożników pałacu. Tamten budynek miał regularny i symetryczny kształt, a w środku duży, kwadratowy salon –  to dziś jedno ze skrzydeł. Obecny wygląd budowli jest wynikiem przebudowy w 1883 roku (ta data widnieje w  portalu). Powstało wówczas skrzydło, do którego przeniesiono główną sień i reprezentacyjne wejście. W narożniku, na stylu starej i nowej części, usytuowano klatkę schodową.  Jeszcze później do głównej bryły dostawiono niewielką przybudówkę. W ten sposób budowla zyskała kształt litery L.

W 2 połowie  XIX wieku Kamieniec był w rękach baronowej Józefiny von Ohle und Adlerskron, od której zakupił go w 1881 r. baron Artur von Seherr-Thoss z domu Hochenfriedeberg. I w posiadaniu tej rodziny pałac pozostaje do czasów II wojny światowej.

Po 1945 roku Kamieniec znalazł się w granicach Polski.  W pałacu i folwarku ulokowano PGR,  a potem gospodarstwo hodowlane. Latami nieremontowany zabytek niszczał. W 2004 roku  pałac opuszczają ostatni mieszkańcy. W 2007 roku jest już ruiną. W  2009 roku Agencja Nieruchomości Rolnych sprzedała go prywatnym osobom.  Ci zaś, po wielu badaniach,  pałac gruntownie wyremontowali  i stworzyli w nim hotel.

Obok pałacu rozciąga się park. Jedna z przedwojennych mieszkanek –  Andrea-Margot v. Scherr-Thoss, tak  go opisywała:  „Na ziemi rozpościerały się tam kolorowe dywany wiosennych kwiatów, tworząc cudowne zestawienie kolorów”.  Ogród również został kilka lat temu odtworzony, a autorem projektu byłŁukasz Przybylak z Hortus Excelsior.  My byliśmy w Kamieńcu zimą, nie mogliśmy więc podziwiać efektów jego pracy. Ale i  tak robi imponujące wrażenie. Tak samo zresztą jak sam pałac.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s