Polanica-Zdrój – niedźwiedź Polarek

W Parku Leśnym w Polanicy-Zdroju (woj. dolnośląskie) można spotkaćniedźwiedzia polarnego. Skąd tam się wziął i co tam robi?

Choć niedźwiedź jest w Polanicy od ponad stu lat, dopiero od ośmiu ma imię. Nazywa się Polarek. Nie jest groźny, bo to przecież kamienna rzeźba. Stanęła w parku w 1910 roku i pokazuje dokąd sięgnął lądolód skandynawski, który skuł tę ziemię tysiące lat temu.

A było to tak: zlodowacenie ze Skandynawii  pojawiło się na terenie dzisiejszej Polski  730-430 tys. lat temu. Składało się z trzech mniejszych zlodowaceń, oddzielonych czasem nieco cieplejszym. Najdalej „doszło” zlodowacenie drugie. W Sudety wkroczyło Przełęczą Srebrną, bardzkim przełomem rzeki Nysy Kłodzkiej oraz Przełęczą Kłodzką.  W 1910 roku niemieccy badacze doszli do wniosku, że lądolód ten zatrzymał się na wysokości obecnej Polanicy-Zdroju. Wyznaczyli jego granicę i upamiętnili rzeźbą niedźwiedzia polarnego, tę właśnie, którą do dziś można oglądać w parku.

Tyle nauka, ale jest też „misiowa” legenda. Według niej, dawno dawno temu, gdy tereny te porastała puszcza, pewien gajowy w upalny dzień wybrał się na obchód terenu. W pewnej chwili poczuł znużenie i ogromne pragnienie. Znalazł źródełko i gdy już miał się napić, rzucił się na niego potężny niedźwiedź. Po krótkiej walce gajowy powalił zwierza na grzbiet. Gdy zamierzał wbić mu  nóż w serce, ten odezwał się: „Nie zabijaj mnie, a ja wskażę ci wodę o wiele  smaczniejszą”. Gajowy uwolnił więc niedźwiedzia, a ten zwierz zaprowadził go na polanę ze źródłem, z którego tryskała woda o dziwnym zapachu. Młodzieniec napił się jej, a wkrótce opuściło go zmęczenie. W tym czasie niedźwiedź zniknął. Wieść o niezwykłej wodzie szybko rozeszła się po okolicy i niebawem zaczęli przybywać tu ludzie nawet z odległych stron. Dookoła polany powstała osada, którą po latach nazwano Polanicą.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s