Wyszogród – Góra Zamkowa

W Wyszogrodzie (woj. mazowieckie),  schodząc ze skarpy nad Wisłę, w kierunku starego mostu, po prawej stronie mijamy tajemnicze drewniane schody. Dokąd nas zaprowadzą?

Kilka minut wysiłku i już po chwili jesteśmy na szczycie wzgórza. To Góra Zamkowa.  Ale zamku w Wyszogrodzie dawno już nie ma, są tylko jego pozostałości  i dwa niemieckie bunkry „Tobruk”  z II wojny światowej.

Wyszogród to jedno z najstarszych miast w Polsce – pierwsza pisana wzmianka o nim datowana jest na 1065 rok. Z badań archeologicznych wynika jednak, że pierwsza osada oraz miejsce kultu pogańskiego funkcjonowały tu już w VII wieku! W pierwszej połowie XIII wieku książę Konrad Mazowiecki na Górze Zamkowej wzniósł drewniano-ziemną siedzibę obronną. U schyłku XIV w., najpewniej z inicjatywy księcia Janusza Starszego powstał zamek murowany.

Miał on nieregularny kształt. Wjeżdżało się do niego mostem rozpiętym na sześciu murowanych filarach. Ostatnie przed bramą przęsło było zwodzone. Budynek bramny miał trzy kondygnacje. Była jeszcze wieża, drewniany dom książęcy i dwa domostwa.  Później stary drewniany dom książęcy zastąpiono nowym – murowanym, dwukondygnacyjnym. Wnętrza reprezentacyjne i mieszkalne znajdowały się na piętrze. Najbardziej okazała była izba stołowa z malowanym stropem, ogrzewana piecem i kominkiem. Na przełomie XVI/XVII w. Jędrzej Święcicki w  „Topografii”  (najstarszym opisie Mazowsza) podawał, iż Wyszogród słynie ze wspaniałego zamku.

Niestety, już w XVIII wieku zamek był ruiną. W 1798 roku władze pruskie rozebrały ją na materiał budowlany. Podobno do 1870 roku stała jeszcze ośmioboczna ceglana wieża zamkowa, ale i ona została zniszczona.

Góra Zamkowa w Wyszogrodzie kilkakrotnie była przedmiotem badań wykopaliskowych. Odkryto m.in. fragmenty murów zamkowych, pozostałości średniowiecznej kamienicy książęcej i bruk.  Znaleziono  również wiele naczyń ceramicznych  oraz średniowieczne i nowożytne plomby ołowiane, części stroju i liczne numizmaty.

Spacerujemy po szczycie wzgórza. Zaglądamy pod wiatę, która chroni średniowieczny bruk, wchodzimy do bunkra, podziwiamy panoramę Wisły. To bardzo ładne miejsce.

Przeczytajcie także:

Wyszogród – wrak samolotu

Wyszogród – resztka drewnianego mostu

 

 

2 uwagi do wpisu “Wyszogród – Góra Zamkowa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s