Wyszogród – wrak samolotu

Na wysokiej skarpie w Wyszogrodzie (woj. mazowieckie) stoi przeszklony pawilon, a w nim resztki wraku samolotu. Co to za maszyna? Co się z nią stało?

To resztki radzieckiego samolotu Pe-2 zestrzelonego przez Niemców w styczniu 1945 roku. Wrak został wydobyty w 2016 roku z dorzecza Bzury w miejscowości Kamion, niedaleko Wyszogrodu. Odkryli go członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjnego na rzecz Ratowania Zabytków „Sakwa”.

O ostatnim locie Pe-2 sporo wiadomo. Samolot wystartował 18 stycznia 1945 roku o godz. 11.30 z lotniska położonego około 17 km na południe od miejscowości Łukowo. Panowała wtedy bardzo zła pogoda – całkowite zachmurzenie, a pułap chmur wynosił 300-350 metrów. Ostrzeżono załogę, że na trasie przelotu znajduje się wiele niemieckich stanowisk małokalibrowej artylerii przeciwlotniczej.  Maszynę zestrzelono, gdy już gotowa była do lądowania (miała wypuszczone podwozie)  niedaleko Sochaczewa.

Z rzeki wydobyto m.in. jeden z dwóch silników samolotu Pe-2, część kadłuba i podwozia z kołem, fragment jednego skrzydła oraz dwa karabiny maszynowe i trzy pistolety TT. Znaleziono także elementy aparatu fotograficznego. Załoga samolotu wykonała niewielką liczbę fotografii, bo rolka filmu była przesunięta tylko kilkakrotnie. A ze zrobionych zdjęć, nie zachowały się żadne.

Oprócz fragmentów samolotu Pe-2 wydobyto także  szczątki ludzkie. Początkowo sądzono, iż jednym z zestrzelonych lotników był niejaki Diaczenko, bo taki napis znaleziono na fragmencie wraku. Okazało się jednak, że ten lotnik owszem, latał w 72. SamodzielnymPułku Zwiadu Lotnictwa 16. Armii Lotniczej, ale  został zestrzelony kilka miesięcy później –  18 kwietnia 1945 r. w okolicy Zielonej Góry. Zmarł w szpitalu polowym 26 kwietnia 1945 roku i został pochowany na cmentarzu niedaleko Zielonej Góry.

Natomiast w samolocie, który rozbił się koło Wyszogrodu tego dnia lecieli żołnierze: pilot lejtnant Ewstawfij Nikołajewicz Czułowski, strzelec i radiooperator starszy sierżant Jakow Konstantynowicz Polkin oraz nawigator lejtnant Iwan Iljicz Żywotowski. Wszyscy zginęli.

Pe-2 to najliczniej produkowany radziecki bombowiec z czasów II wojny światowej. Zaprojektowali go więźniowie  w Centralnym Biurze Konstrukcyjnym 29 pod nadzorem NKWD. Głównym konstruktorem był Władimir Petlakow.

Ekspozycja w Wyszogrodzie bardzo porusza.

Przeczytajcie także:’

Wyszogród – resztka drewnianego mostu

Wyszogród – Góra Zamkowa

 

 

2 uwagi do wpisu “Wyszogród – wrak samolotu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s