Witkowice – bitwa nad Bzurą

Most w Witkowicach (woj. mazowieckie) jest żelazny, kratownicowy. Działa od 1998 roku. Zastąpił stary, drewniany, przez który we wrześniu 1939 roku przeprawiali się polscy żołnierze. Dziś nosi imię generała Tadeusza Kutrzeby, dowódcy połączonych Armii „Poznań” i „Pomorze”.

Była to  największa batalia kampanii wrześniowej i w ogóle pierwszego etapu II wojny światowej w Europie, znana jako bitwa nad Bzurą albo pod Kutnem. Trwała od 9 do 22 września 1939 roku. Poległo w niej i zmarło od ran około 20 tys. polskich żołnierzy, a 100 tys. dostało się do niewoli. Pomimo, iż bitwa zakończyła się klęską wojsk polskich, to opóźniła kapitulację Warszawy. Umożliwiła też wycofanie się polskich oddziałów do Małopolski Wschodniej.

Po zakończeniu bitwy gen. Kutrzeba wraz z ocalałą częścią armii przebił się do walczącej stolicy. Tam 22 września został mianowany zastępcą dowódcy Armii „Warszawa”. 27 września z upoważnienia dowództwa obrony Warszawy brał udział w rozmowach kapitulacyjnych.

Nad brzegiem rzeki ustawiono głazy z tablicami pamiątkowymi. Płyty upamiętniają miejsce przeprawy żołnierzy i 21 poległych podczas przejścia przez Bzurę. Osobny kamień jest poświęcony  ppłk. Łukaszowi Cieplińskiemu ps. „Pług”. We wrześniu 1939 r. Łukasz Ciepliński był jeszcze podporucznikiem. Dowodząc kompanią piechoty, ogniem z działka przeciwpancernego zniszczył w tym miejscu kilka niemieckich czołgów. Za ten czyn został awansowany i odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. „Pług” przeżył bitwę nad Bzurą. W latach 1940-1947 pełnił wysokie funkcje w ZWZ-AK, WiN. 28 listopada 1947 r. został aresztowany. W więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przez trzy lata, do listopada 1950 r., poddawany był okrutnemu śledztwu. Z niektórych przesłuchań skatowanego przynoszono w kocu. W grypsie do żony pisał: „Wydaje mi się czasem, że giną moje siły, nie mogę już patrzeć na to, co się dzieje, słuchać jęku mordowanych, na to królestwo szatana” . 14 października 1950 r. Cieplińskiego wraz z sześcioma innymi członkami IV ZG WiN Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci. Wyrok wykonano 1 marca 1951 roku. Miejsce pochówku  „Pługa” nie jest znane.

Po II wojnie światowej przeprawa w Witkowicach funkcjonowała jako wąski, drewniany most. W 1998 roku powódź tak bardzo go zniszczyła, że zdecydowano się go rozebrać. Nową przeprawę otwarto 26 września 1998 roku.

Nowy most w Witkowicach zagrał w filmie. Twórcy serialu „Czas honoru” latem 2011 roku nakręcili na nim scenę przedstawiającą atak partyzantów na gubernatora Fischera.
14 września 2013 roku prezydent Bronisław Komorowski odwiedził Witkowice, złożył kwiaty przy pomniku Łukasza Cieplińskiego, i oddał cześć polskim żołnierzom pz września 1939 roku.

Na nas największe wrażenie zrobiła instalacja symbolizująca staczające się do rzeki koła wozów…

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s