Podkowa Leśna – Matka Boska nad kamieniem

U zbiegu ulic Bluszczowej, Kwiatowej i Parkowej w Podkowie Leśnej (woj. mazowieckie) stoi przepiękna figura Matki Boskiej. Wykonała ją Aurelia Jaworska, a wskazuje miejsce wmurowania kamienia węgielnego pod nowe miasto-ogród.

Na pomysł stworzenia miasta wpadł  Stanisław Wilhelm Lilpop, właściciela terenów położonych koło Brwinowa. 9 kwietnia 1925 roku został podpisany akt notarialny, powołujący spółkę z o.o. „Miasto Ogród Podkowa Leśna”. Tworzyli ją: „Siła i Światło” S.A, Bank Spółek Zarobkowych, Spółka Akcyjna „Elektryczne Koleje Dojazdowe” oraz Stanisław Wilhelm Lilpop, który przekazał ziemię.

Marmurowa rzeźba Matki Boskiej stanęła w 1925 roku. Jest wykonana w stylu art deco. Biała figura stoi na wysokim cokole z czerwonego piaskowca. Na jego bocznej ścianie wykuto listę twórców Podkowy Leśnej, z tyłu zaś jest nazwisko autorki rzeźby.

Aurelia Jaworska urodziła się w 1891 roku w Chełmie (woj. lubelskie). W latach 1918-1922 uczyła się w Szkole Rysunku im. Wojciecha Gersona i szkole Malarstwa Konrada Krzyżanowskiego w Warszawie. Przez rok (1922-1923) pobierała nauki w Szkole Zdobnictwa Artystycznego w Wiedniu. W  1926 roku studiowała rzeźbę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Breyera.

Rzeźby tworzyła w drewnie i w kamieniu. Ale Jaworska uprawiała także malarstwo i grafikę. Robiła również  projekty zdobienia kryształów. W 1929 roku uczestniczyła w powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Do wybuchu II wojny wystawiła swe prace w Towarzystwie  Zachęty Sztuk Pięknych i Instytucie Propagandy Sztuki. Po wojnie, w latach 1946-1948, pracowała w hutach szkła na Śląsku.

Przeczytajcie także:

Podkowa Leśna – gościnna „Aida”

Podkowa Leśna – Parów Sójek

Stawisko – Stryjeński, Kenar i kapliczka

Podkowa Leśna – spotkanie w Kasynie

Podkowa Leśna – kościół ogród

Stawisko: Witkacy u Iwaszkiewiczów

Podkowa Leśna – Węgrzy na cmentarzu

Podkowa Leśna – warszawiacy na cmeatarzu

45973495_911953295682112_4773992712284143616_n

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s