Pniewy – sarkofag św. Urszuli Ledóchowskiej

W Pniewach (woj. wielkopolskie) w kaplicy sanktuarium św. Urszuli Ledóchowskiej znajduje się biały sarkofag świętej. Aby go ustawić, powiększono boczną nawę – wysunięto ją na dziedziniec. Przebudowa jest dziełem prof. Władysława Pieńkowskiego.

Gdy w latach 20.XX wieku w domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Urszulanek w Pniewach powstawała kaplica, w miejscu, w którym stoi sarkofag znajdował się główny ołtarz. Późniejsza święta spędzała przed nim długie godziny na modlitwie.

Urszula Ledóchowska, właściwie Julia Maria Halka-Ledóchowska z Leduchowa urodziła się w Austrii w 1865 roku. Gdy miała 18 lat, przeniosła się wraz z rodziną do Lipnicy Dolnej (woj. małopolskie). Trzy lata później wstąpiła do krakowskiego klasztoru urszulanek. Przyjęła imię Urszula. Pracowała w Petersburgu i w Skandynawii. Zakładała szkoły dla dziewcząt i ochronki. W 1920 roku urszulanki osiedliły się w Pniewach. Wkrótce papież Benedykt XV zezwolił na przekształcenie grupy w Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Zakonnice, od koloru habitów, nazywane były urszulankami szarymi. Zgromadzenie organizowało przedszkola, szkoły, domy dziecka, internaty dla młodzieży szkół średnich, domy akademickie. Urszulanki prowadziły także kursy zawodowe dla dziewcząt, świetlice i czytelnie dla dzieci i młodzieży.

Urszula Ledóchowska zmarła w maju 1939 roku podczas wizyty w Rzymie. 1 czerwca się została pochowana na cmentarzu Campo Verano. W 1983 roku Jan Paweł II beatyfikował matkę Urszulę. W 1989 roku jej ciało zostało przewiezione z Rzymu i złożone w sarkofagu w nowej kaplicy w Pniewach.

Sarkofag wykonany z białego piaskowca jest dziełem Anny Grocholskiej. Na ścianie za nim umieszczono obraz św. Urszuli namalowany przez Annę Koźniewską – dziś zamiast niego wisi fotografia uśmiechniętej zakonnicy, wykonana w 1922 roku w Pniewach. Po obu jej stronach wiszą wota. Na lewej ścianie kaplicy wisi duży obraz, kopia „Ukrzyżowania” Velázqueza, namalowany przez Urszulę,  która w 2003 roku została kanonizowana.

Na stopniach przed sarkofagiem stoi szklany pojemnik, a w nim niewielkie kolorowe kartki. Zapisane są na nich myśli świętej. Każdy może zabrać jedną z nich – przesłanie na dany dzień. My także jedną wzięliśmy…

Przeczytajcie także:

Pniewy – cela św. Urszuli Ledóchowskiej

 

 

2 uwagi do wpisu “Pniewy – sarkofag św. Urszuli Ledóchowskiej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s