Spała – żubr Ignac

Choć jest symbolem Spały (woj. łódzkie), wcale nie powstał dla tej miejscowości. Spiżowy posąg żubra naturalnej wielkości, był częścią pomnika w Zwierzyńcu koło Białowieży (woj. podlaskie). Podlascy społecznicy co i rusz domagają się jego zwrotu.

W początku października 1860 roku car Aleksander II urządził w Białowieży wielkie polowanie. Na łowy zaprosił elitę ówczesnej Europy.  W sumie ubito prawie sto sztuk grubszego zwierza, zaś z ręki samego cara padło m.in. 10 żubrów. Jak czytamy we wspomnieniach „... sam monarcha raczył ubić – i to jednym strzałem – wyjątkowego żubra samca”. Na pamiątkę tego wydarzenia w Zwierzyńcu ustawiono pomnik żubra. Zaprojektował go nadworny malarz carski Mihaly A. Zichy . Odlany ze spiżu w Petersburskiej Fabryce Ogariewa posąg ważył ok. 4 tony. Stanął na kamiennej płycie, która z kolei spoczywała na żeliwnym cokole. Z czterech stron postumentu umieszczono krótką informację o pobycie cara.

Podczas I wojny światowej wycofujące się wojska rosyjskie zabrały pomnik do Rosji. W 1915 znalazł się w Moskwie. Po wojnie polsko-bolszewickiej, w 1924 roku na wniosek rządu polskiego żubr wrócił do Polski, ale stanął najpierw na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, a później w Muzeum Ziemi. Na życzenie prezydenta Mościckiego pomnik w 1928 roku (lub nieco wcześniej) przewieziono do Spały i ustawiono przed pałacykiem, po którym dziś zostały już tylko fundamenty.

II wojnę światową żubr przetrwał nienaruszony. Podobno Niemcy chcieli zabrać posąg, ale był zbyt duży. Jedna z miejscowych legend mówi, że pewien niemiecki oficer odciął łeb zwierzęcia i w styczniu 1945 roku próbował wywieźć. Podobno został zastrzelony, a głowa wróciła na miejsce. Koniec końców spiżowy zwierzak pozostał w Spale. Stał się symbolem i nieformalnym herbem tej miejscowości.

Od 2011 roku spalski żubr ma imię. Imiona proponowali sami mieszkańcy. Wśród niemal stu propozycji pojawiły się m.in.: Mościspał, Spałek, Spałer, Ignaś, Mościżubr, Carek, Olek, Żubrospał, Splendor.  Wygrał dostojny  Ignac. Wyboru, po konsultacjach z Lokalną Organizacją Turystyczną w Spale, dokonała komisja,  w skład której weszli redaktorzy i dziennikarze lokalnej redakcji „Dziennika Łódzkiego” w Tomaszowie Mazowieckim.

Przeczytajcie także:

Spała – most po przejściach

Konewka – co było w schronach?

Spała – kościół, dawna kaplica prezydencka

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s