Pińczów – to nie była drukarnia ariańska

Stoi w Pińczowie (woj. świętokrzyskie) przy ulicy Batalionów Chłopskich, przy mirowskim rynku, za klasztorem reformatów. Ścianą frontową przypomina florencki pałac Strozzich (wybudowany w latach 1489-1538 przez Benedetto da Maiano). Co to takiego?

Parterowy budynek  przykryty spadzistym dachem krytym dachówką jest nazywany Drukarnią Ariańska, Domem Ariańskim lub domem wójta, choć nigdy nim nie był. Prawdopodobnie był łaźnią miejską. Powstał na przełomie XVI i XVII wieku. Dom z jednej strony jest jakby ucięty. Według historyków, mógł być prawym skrzydłem jakiegoś, nieistniejącego już dziś budynku.

Do wnętrza prowadzi portal, który zdobi łacińska sentencja: BENEDIC DOMINE DOMUM ISTAM ET OMNES HABITANTES IN EA, co oznacza „Pobłogosław Panie temu domowi i wszystkim jego mieszkańcom”. Łacińskie sentencje znajdują się także w obramieniach okien z gzymsami. Elewację pokrywa dekoracyjna rustyka (jest to taki sposób obrobienia powierzchni muru kamiennego lub kamiennej okładziny ściennej, aby miała surowy wygląd, „na dziko”). Rustyka jest faktycznie bardzo ładna, ciosy  kamienne w kształcie prostokąta i kwadratu ułożone są na przemian, ale bardzo, bardzo brudna.

Zniszczony w czasie wojny budynek w Pińczowie został już w 1948 roku wyremontowany. Głównym pomieszczeniem jest przejazdowa sień. Przy niej znajdują się prostokątne izby. Najciekawsza jest izba narożna, bo ma kolebkowo-krzyżowe sklepienie oraz okna, których wnęki zdobią filary. Niestety, do wnętrza nie można wejść.

A dlaczego dom ariański? Pierwszym właścicielem kamienicy  był prawdopodobnie Daniel z Łęczycy, drukarz kalwiński. W Pińczowie wydawał pisma zarówno kalwinów, jak i np. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Daniel, pod wpływem swego syna Mikołaja Łęczyckiego, późniejszego jezuity, przeszedł z kalwinizmu na katolicyzm.

Przeczytajcie także:

Pińczów – wspaniała stara synagoga

Pińczów – mur pamięci Żydów

Pińczów – Kołłątaj i jego Akademia

Pińczów – kaplica św. Anny

Śladków Duży – zrujnowany pałac

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s