Tomaszów Mazowiecki – leśna toaleta

Tuż za bramą do Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) po lewej stronie stoi niewielki drewniany budynek. To carska leśna toaleta.  Przyjechała ze Spały, a służyła carowi i jego rodzinie podczas polowań i spacerów w puszczy.

Przyszły car Rosji, Wielki Książę Aleksander przyjechał do Spały wraz z żoną jesienią 1876 roku. Zaprosił go na polowanie  właściciel księstwa skierniewickiego książę Aleksander Bariatyński. Ten z kolei dowiedział się o urokliwym miejscu od  proboszcza ze wsi Białobrzegi Opoczyńskie (dziś dzielnica Tomaszowa Maz.), księdza Ludwika Żmudowskiego. Przyszłemu carowi okolica bardzo się podobała. Na pamiątkę pierwszego upolowanego tu jelenia rozkazał ustawić pomnik myśliwski z głazów, który zachował się do dzisiaj.

Aleksander polecił zbudować w Spale siedzibę  myśliwską. Odwiedził ją, już jako car Aleksander III, w 1885 r. Później przyjeżdżał tam regularnie co dwa lata na jesienne polowania. Bywał tam praktycznie do śmierci w 1894 roku.

Do Spały na polowania przybywał również syn Aleksandra III – Mikołaj II wraz z rodziną. Ostatni raz bawił tu w 1912 roku. Podczas tej wizyty o mało nie zmarł carewicz Aleksy, cierpiący na hemofilię. Chłopiec był już bliski śmierci, kiedy carowa za radą damy dworu wysłała telegram do Rasputina, który cieszył się sławą uzdrowiciela. Ów odpisał, że „Bóg wysłuchał modlitw, chłopiec nie umrze”. I faktycznie, stan zdrowia carewicza zaczął się poprawiać, co zapewne  było efektem samoistnego zdrowienia i uspokojenia się carycy, której histeria udzielała się dziecku. Od tego czasu jednak rozpoczęła się też błyskotliwa kariera Rasputina na dworze carskim

Budynek leśnej toalety reprezentuje  tzw. styl laubzegowy, cechujący się ogromem ażurowych ornamentów ciętych w deskach piłą do drewna – laubzegą. Niszczejący, został w całości przeniesiony do skansenu w Tomaszowie Mazowieckim. Tutaj go odrestaurowano, a we wnętrzu powieszono fotografie z lat carskiej świetności Spały. Jest też oczywiście podręczna toaletka z lustrem, miska, dzban, nocnik i podróżne kufry.

Przed toaletą zaś  stoją dwa zdobione słupy pochodzące z jednej z pięciu bram wjazdowych do Spały. Po II wojnie światowej przez wiele lat zdobiły bramę  jednej z posesji w Tomaszowie.

Przeczytajcie także:

Tomaszów Mazowiecki – krzyż z armat

Tomaszów Mazowiecki – Wolbórka Czarnocin w skansenie

Tomaszów Mazowiecki – zielone „Niebieskie źródła”

Tomaszów Mazowiecki – Groty Nagórzyckie

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s