Licheń – stary krzyż w kapliczce

Na rynku w Licheniu Starym (woj. wielkopolskie) stoi kapliczka z dużym granitowym krzyżem. Ma on ponad 800 lat i miał udział w powstaniu nazwy miejscowości, kojarzonej  dziś przede wszystkim z największą w Polsce bazyliką.

Według wierzeń dawnych Słowian na te tereny przywędrował kiedyś  demon zwany Lichem. To on odpowiadał za nieszczęście, zły los i choroby trapiące mieszkańców. Licho rzadko ukazywało się ludziom, a gdy już to czyniło, przybierało postać wychudzonej kobiety z jednym okiem. Aby przebłagać Licho, na wzgórzu nad jeziorem wzniesiono dla niego świątynię, a osadę wokół nazwano Licheniem.

Licho zniknęło wraz z przyjęciem przez mieszkańców chrześcijaństwa, pozostało tylko w wyrażeniach:  licho nie śpi, pal licho, licho wzięło, gdzieś go licho niesie, do licha!

Przez Licheń przechodził kiedyś szlak handlowy, zapewne odnoga Szlaku Bursztynowego. Aby go oznaczyć, w 1151 roku komes Piotr Dunin postawił w Licheniu granitowy krzyż, a w niedalekim Koninie –  słup kamienny. Podania głoszą, że zostały one wykute właśnie z głazów świątyni Licha: krzyż ze ściany (lub ołtarza), a kamień z posagu pogańskiego bóstwa.

Czy tak było, nie wiadomo, ale krzyż w Licheniu faktycznie pochodzi z XII wieku. Jest jednym z przystanków polskiego szlaku romańskiego.

Przeczytajcie także:

Licheń – Kaplica Sosny w lesie

 

 

2 uwagi do wpisu “Licheń – stary krzyż w kapliczce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s