Janowiec – Czarna Dama w zamku

Na zamku w Janowcu (woj. lubelskie) na jednym z pięter znajdują się czarne drzwi. Nikt ich nie otwiera, bo to komnata Czarnej Damy.  Kim była owa tajemnicza postać?

Jest druga połowa XVIII wieku. Zamkiem w Janowcu władają Jerzy i Barbara z Tarłów Lubomirscy. I oto  Helena, piękna szesnastoletnia córka właścicieli, zakochuje się w jednym ze służących ojca.  Wyznaje swą tajemnicę matce. Ta zaś zamyka nieszczęsną w komnacie i każe się jej modlić. Pół roku Helena spędziła w samotności za czarnymi drzwiami. Z okna spoglądała na swego ukochanego, gdy pracował w polu, wyrzucony z zamku. Wreszcie widząc, że nie przekona rodziców, postanowiła rozstać się z życiem. Ubrana w czarną balową suknię, rzuciła się z okna komnaty.

Jej zwłoki zostały zabalsamowane i złożone w szklanej trumnie. Przewieziono je do Kazimiera Dolnego i tam pochowano. Ale duch pięknej Heleny co noc wracał do Janowca. Zrozpaczeni rodzice przywieźli więc w tajemnicy ciało swej córki z powrotem do zamku i złożyli w podziemiach miejscowego kościoła. Duch jednak nadal błąka się po krużgankach i czeka na ukochanego.

Według innej wersji legendy, ukochany Heleny był rybakiem i na rozkaz rodziców został uśmiercony. Jakkolwiek by było, o młodziutkiej Czarnej Damie bywa nieraz głośno, bo zjawa pojawia się w Janowcu nawet w dzień. Zwłaszcza podczas lekcji muzealnych…

20180926_122314_Burst03

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s