Sulejówek – kościół Przemienienia

W Sulejówku Miłośnie (woj. mazowieckie) przy ul. Armii Krajowej 34 stoi kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Jest dziełem Konstantego Jakimowicza.

Jakimowicz pracował głównie w Warszawie. Zaprojektował m.in. Dom Akcji Katolickiej „Roma” przy ul. Nowogrodzkiej (dzisiaj teatr muzyczny Roma) i kościół przy ul. Nobla, a także wiele willi na Saskiej Kępie, w Otwocku i Konstancinie. Jest też twórcą nagrobka Władysława Reymonta na Powązkach (jego matka była siostrą pisarza).

Mieszkańcy Cechówki, bo tak nazywał się kiedyś Sulejówek Miłosna,  należeli do parafii w Okuniewie. W  1928 roku pojawił się pomysł budowy własnego kościoła. Działkę pod świątynię podarowali Jan i Paweł Łopatinowie, mieszkańcy Cechówki.  Na jej terenie zbudowano tymczasową kaplicę. Projekt świątyni powstał w 1934 roku. Kuria zatwierdziła go we wrześniu 1934, a już w listopadzie  poświecono kamień węgielny i ruszyła budowa. Pierwsza msza w nowym kościele została odprawiona 17 maja 1936 roku. W sierpniu 1939 roku przy kościele została ustanowiona parafia pod wezwaniem Przemienia Pańskiego.

W czasie II wojny w kościele trwały prace wykończeniowe. Wnętrze otynkowano, zawieszono obrazy drogi krzyżowej, ustawiono ławki. Prace ukończono już po wojnie. W 1950 roku przyjechały dwa dzwony – Stefan i Antoni, a w 1959 roku zabrzmiały nowe organy. W maju 1972 roku kościół został konsekrowany.

Dziś kościół Przemienienia Pańskiego jest jednym z dwóch w Sulejówku. Po remoncie prezentuje się bardzo okazałe. Tuż obok niego , w  2012 roku otwarto Prywatne Centrum Kultury, a na terenie domu parafialnego działa „Teatr Kurtyna”

Przeczytajcie także:

Sulejówek – szkoła Piłsudskiego

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Sulejówek – kościół Przemienienia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s