Pszczyna – księżna Daisy

Na rynku w Pszczynie (woj. śląskie) na ławeczce siedzi księżna Daisy, jedna z najpiękniejszych kobiet przełomu XIX i XX wieku.

Naprawdę nazywała się Maria Teresa Oliwia Cornwallis-West. Przyszła na świat 28 czerwca 1837 roku w Ruthin, w północnej Walii. Księżną von Pless została w 1881 roku, gdy wyszła za mąż za pana na pszczyńskim zamku, Hansa Heinricha Hochberga, członka jednego z pięciu najbogatszych rodów Rzeszy. Para pobrała się w Opactwie Westminsterskim pod skrzydłami i z błogosławieństwem królowej Wiktorii.

Główną siedzibą Daisy i jej męża był zamek w Książu (niedaleko Wałbrzycha), w Pszczynie tylko bywała. Gdy przyjechała do miasta po raz pierwszy, napisała: „…zobaczyłam tam wspaniały, biały pałac, zbudowany przez mojego teścia około 1870 roku w miejscu, gdzie wcześniej stał już podobny. Jest on bardzo francuski, tak jak większość, dużych, niemieckich domów z tamtego okresu. Urządzono go dość brzydkimi, ciężkimi i nazbyt złoconymi meblami, co niby miało być w stylu francuskim, a tak naprawdę nie było niczym innym jak tylko zwykłą niemczyzną. Były tam liczne tarasy, rozległe ogrody oraz wiele rzeźb bez wyrazu. Dużo paradnego, ciężkiego luksusu, za to żadnego komfortu czy wygody i ani jednej łazienki.”

I choć w Pszczynie organizowano głównie polowania na żubry i jelenie, to właśnie księżnej zamek zawdzięcza urządzenie łazienek i toalet. Jedną z nich można do dziś oglądać. Zachował się także jej prywatny apartament na  I piętrze. Składa się z  salonu, sypialni, buduaru i oczywiście łazienki, wyłożonej seledynowym i różowym marmurem, z wanną zatopioną w podłodze i ceramiczną ubikacją na postumencie, zamykaną ciężką, drewnianą klapą. Niestety, można zajrzeć tylko do biało-różowego salonu i to przez rozpięte we framugach drzwi sznurki. Pomieszczenia są bowiem bardzo małe, a ich wyposażenie wyjątkowo cenne. Ściany salonu z czterema kolumnami z różowego marmuru  pokryte są płycinami wyłożonymi także różowym jedwabiem. Za czasów księżnej ręcznie haftowany jedwab ozdabiały wizerunki roślin i kwiatów. Jest kilka mebli: fotel, szezlong, sekretera. Na ścianie wisi lustro i portret drugiego syna księżnej – Aleksandra.

Przed wejściem do Muzeum Zamkowego w Pszczynie można oglądać ukochane kwiaty księżnej – róże. Są w kolorze żółto-różowym lub białym z żółtawym środkiem. To „Fürstin Pless” (Księżna Pszczyńska), odmiana wyhodowana w 1911 roku przez  Petera Lamberta, niemieckiego hodowcę. My w Pszczynie byliśmy we wrześniu – róże już przekwitły.

Księżna ostatni raz byka w Pszczynie w sierpniu 1915 roku.  Ławeczka na rynku stoi od maja 2009 roku. Jest dziełem pszczyńskiego rzeźbiarza Joachima Krakowczyka.

Przeczytajcie także:

Pszczyna – stajnie książęce i moda

Pszczyna – polowania na zamku

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s