Śladków Duży – zrujnowany pałac

Na Ponidziu są dwa Śladkowy (woj. świętokrzyskie): Duży i Mały. Leżą blisko siebie: Mały przy trasie z Chmielnika do Buska, Duży przy drodze łączącej Chmielnik z Pińczowem. W Dużym znajduje się pałac, a raczej jego ruina.

Majątek w Śladkowie Dużym w XVI  wieku należał do rodu Balickich. Pałac stanął zapewne w 1681 roku. Dlaczego zapewne? Bo nie ma dokumentów, ale taka data widnieje nad wejściem do  skarbczyka, znajdującego się w najstarszej części budowli. Pałac powstał z przebudowy lamusa, czyli zabudowań służących do przechowywania cennych przedmiotów. W XVIII wieku budowla została powiększona i przebudowana. Dokonał tego  prawdopodobnie Fryderyk Nax, architekt Stanisława Poniatowskiego.

Pałac w Śladkowie Dużym powstał na planie prostokąta, od przodu z piętrowym ryzalitem, a pod strony ogrodu – z tarasem. Jest przykryty czterospadowym dachem ze świetlikami. W jednej części budynek jest podpiwniczony. Na piętro prowadzą kręte schody.

Podczas  I wojny światowej  w pałacu w Śladkowie Dużym zatrzymał się marszałek Józef Piłsudski.  Ostatnim przedwojennym właścicielem pałacu (do 1945 roku) był Feliks Worytkiewicz. W czasie okupacji pałac został częściowo zniszczony. Po wojnie majątek przeszedł na własność państwa. Do 1973 r. w pałacu mieścił się Państwowy Dom Dziecka. Od 1989 roku jest własnością prywatną.

W 2014 roku Śladków Duży gościł aktorów i ekipę filmu „Wyklęty”, przedstawiającego losy żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących o kształt powojennej Polski, w reżyserii Konrada Łęckiego. Film wszedł na ekrany w marcu 2017 roku.

Jak każdy porządny pałac, tak i ten w Śladkowie Dużym ma swojego ducha, a nawet kilka. Według podania, pałac wybudował książę Jan Olbracht, aby gromadzić w nim zbierane dzieła i eksponaty historyczne. Ochmistrzynią pałacu została Gruba Kaśka, znająca się na sztukach magicznych. Miała ona z ich pomocą chronić skarbu Olbrachta. A miał na niego wielką ochotę pewien niedaleko mieszkający Mikołaj, wraz ze swym synem Rochem. Pewnej nocy, gdy Kaśka wywołała duchy, one powiedziały jej o tym niebezpieczeństwie. Ochmistrzyni czym prędzej pobiegła ostrzec Olbrachta, zapominając odegnać duchy. Przegoniły one Rocha, który akurat wybrał się po skarb, i ani myślały iść w zaświaty. Podobno od tamtej pory bronią pałacu przed złodziejami. Niestety, nie obroniły go jednak przed ruina, choć widać, że coś się w nim dzieje.

42058466_541492696272231_6266737346520023040_n

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s