Sulejówek – szkoła Piłsudskiego

Kiedy w 1866 roku  oddano do użytku Warszawsko-Terespolską Drogę Żelazną, w okolicach Sulejówka (woj. mazowieckie)  powstała stacja kolejowa. Nazwano ją  Miłosna. Wokół niej powstało zamieszkali kolejarze. Uruchomiono również dwa zakłady – cegielnię i cechownię drewna. Od tego drugiego nowe osiedle wzięło swoją nazwę Cechówka.  W 1920 roku w Cechówce powstała szkoła. To najstarsza szkoła na terenie Sulejówka (Cechówka to dziś dzielnica Sulejówka).

Początkowo szkoła dla 125 uczniów mieściła się w drewnianym budynku przy ul. Orzeszkowej. Lekcje odbywały się na dwie zmiany, bo szkoła dysponowała tylko jedną izbą.  W 1924 roku zapadła decyzja o budowie nowej szkoły, takiej z prawdziwego zdarzenia. Pieniądze na ten cel zbierali sami mieszkańcy.

Tysiąc złotych  przekazał Józef Piłsudski, który mieszkał wówczas w Sulejówku. Kwota ta stanowiła trzymiesięczną pensję marszałkowską.

Projekt budynku wykonali nieodpłatnie studenci architektury Politechniki Warszawskiej. W 1925 roku przy ul. Głowackiego poświęcono kamień węgielny, a 1927 roku ukończono budowę  i czteroklasowa szkoła przyjęła pierwszych uczniów. Było ich wówczas ponad 300.
W grudniu  1933 roku  placówka stała się siedmioklasową Publiczną Szkołą Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.  Tuż przed II wojną światową Rada Grodzka w Sulejówku przydzieliła szkole  plac o powierzchni 3 tys. mkw. z przeznaczeniem na boisko szkolne.

W czasie okupacji lokal został zajęty na szpital polowy. Po wyzwoleniu w budynku znów pojawili się uczniowie. Zniknął jednak patron, a wraz z nim sztandar, który nigdy się nie odnalazł. W latach 60. szkołę podzielono. Otwarta niedaleko w 1966 r. nowa placówka otrzymała numer 2, a dotychczasowa stała się  nr 1 w Miłośnie. Od 1972 roku  jest szkołą  nr 3.

Po remoncie, który trwał aż pięć lat, 1 września 1991 roku szkoła powróciła do macierzystego budynku. 8 grudnia 1991 roku przywrócono placówce dawne imię – Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szkoła otrzymała nowy sztandar ufundowany przez rodziców i  Radę Pedagogiczną. W 1998 roku przed szkołą stanął pomnik Józefa Piłsudskiego.

Szkoła Podstawowa nr  3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest 19. przystankiem na szlaku historycznym miasta.  Przed wejściem stoi tablica informacyjna, a w holu uczniowie i nauczyciele urządzili wystawę. Bardzo zresztą ciekawą.

Przeczytajcie także:

Sulejówek – kościół Przemienienia

 

 

 

Jedna uwaga do wpisu “Sulejówek – szkoła Piłsudskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s