Lublin – lustra u dominikanów

W kościele ojców dominikanów w Lublinie przy ul. Złotej znajduje się niecodzienny  ołtarz główny. Na jego skrajach, po obu stronach są wmontowane prostokątne duże lustra w ramach. Czemu służyły?

Na pewno nie księdzu odprawiającemu nabożeństwo, ani nie ministrantom. Lustra pełniły rolę lampy, odbijające się w nich światło rozjaśniało wnętrze dość ciemnego prezbiterium. Taki zabieg sprawił, że można było ograniczyć liczbę palonych świec.

Kościół dominikanów jest jedną z najstarszych świątyń Lublina. Zakonnicy przybyli do Polski już około 1260 roku. W Lublinie początkowo osiedlili się przy kościele św. Mikołaja na Czwartku, ale wkrótce przenieśli się na staromiejskie wzgórze. Zbudowali na nim kościół, w którym przechowywali wielki skarb –  trzecie co do wielkości na świecie relikwie Drzewa Krzyża Św. Nie wiadomo, dlaczego i w jaki sposób znalazły się one akurat w Lublinie, ale były. Prawdopodobnie sprowadził je w 1420 biskup Andrzej, dominikanin z Krakowa.

Kościół, dziś jest to bazylika mniejsza, pw. Stanisława Biskupa i Męczennika, był kilkakrotnie przebudowywany. Obecny kształt otrzymał w końcu XVI wieku. Ołtarz główny powstał w 1794 roku. Jest… dwustronny, za nim bowiem znajduje się kaplica Tyszkiewiczów – ołtarz jest jakby parawanem pomiędzy nią a prezbiterium.. Tabernakulum ma kształt rotundy zwieńczonej kopułą. Lustra wiszą na skraju ołtarza. Nad nimi znajduje się dekoracja w formie baldachimu z kotarą i wazonu z girlandą kwiatów. Pod nimi zaś ustawione są stoliki z wygiętymi nogami. Trudno doprawdy odgadnąć ich przeznaczenie.

Cały ołtarz jest złoty, niedawno zresztą był odnawiany. Ten kolor nie jest przypadkowy, bo złoto także odbijało światło. Dziś co prawda wystarczy przekręcić kontakt, aby było jasno, ale kilkaset lat temu  znaleziono jakże sprytny sposób na rozwianie mroku.

Przeczytajcie także:

Lublin – kamień nieszczęścia

Lublin – niegasnąca Latarnia Pamięci

Lublin – Czachórski, kobiety i hotel

Lublin – donżon, czyli baszta

Lublin – Kraszewski na stancji

Lublin – niegasnąca Latarnia Pamięci

 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s