Pszczyna – stajnie książęce i moda

Są doprawdy wspaniałe. Pięknie odrestaurowane stajnie książęce w Pszczynie (woj. śląskie) warte są odwiedzenia.

Dokument z 1629 roku opisujący stan majątku w Pszczynie informuje, że „ ...poniżej zamku, obok starego domu, są murowane domy słodowni, browaru i piekarni, również kilka stajen w których trzymane są konie…”.  Z kolei w spisie z 1664 roku można przeczytać, że w siedzibie Promniców (majątek w latach 1548–1765 należał do tego śląskiego rodu) jest siodlarnia, w której zgromadzono oprzyrządowanie jeździeckie (uprzęże, siodła, strzemiona) oraz ujeżdżalnia dla koni przeznaczonych do jazdy.

Gdy w 1737 roku na zamku wybuchł pożar, ogień nie oszczędził stajni – spaliło się całe wyposażenie. W 1749 roku wzniesiono więc nowe pomieszczenia, ale wybudowano je w innym miejscu, tam gdzie kiedyś biegł mur obronny. Za rządów księcia Ferdynanda Anhalta z Koethen stajnie te zostały zburzone i postawiono nowe, w narożniku zamku. Te stajnie, wraz z ujeżdżalnią, przetrwały do XIX wieku. Hochbergowie, kolejni właściciele, w drugiej połowie  XIX wieku dobudowali wozownię i wznieśli kolejne stajnie wraz z siodlarnią. Projektantem był architekt Olivier Pavelt. W 1869 roku rozpoczęto budowę nowej ujeżdżalni. Na początku XX wieku dobudowano murowane garaże. Stanęło w nich dziewięć książęcych samochodów. I właśnie ten kompleks  przetrwał do naszych czasów.
Po II wojnie światowej w dawnych stajniach działały straż pożarna, PSS Społem i firma spedycyjna. Nad stajniami stworzono mieszkania. W 1969 roku w ujeżdżalni utworzono halę sportową, niszcząc przy okazji oryginalne wnętrza.

Przez wiele lat stajnie stały niezagospodarowane. Aż wreszcie doczekały się remontu.  W 2013 roku stały się częścią Muzeum Zamkowego. Dziś organizowane są w nich wystawy.

Podczas naszej wizyty w Pszczynie (wrzesień 2019 roku) akurat trwała wystawa „Dialogi w wyobraźni”. Rewelacyjna! W każdym boksie zaprezentowano ubiór wielkich projektantów mody (m.in. Yves Saint Laurent, Dior, Chloe i Miyake) i  odpowiadające im, czy to formą, czy kolorem –  obrazy, porcelanę, grafiki i meble ze zbiorów Muzeum Zamkowego. Powstał niecodzienny dialog rzeczy. Świetna sprawa.

Przeczytajcie także:

Pszczyna – księżna Daisy

Pszczyna – polowania na zamku

 

2 uwagi do wpisu “Pszczyna – stajnie książęce i moda

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s