Żerków -tylko brama została

W Żerkowie (woj. wielkopolskie) przy ul. Kościelnej stoi brama z herbem. Dziś prowadzi do parku, ale kiedyś wiodła od rezydencji Radomickich. Okazała brama jest jedyną pozostałością po XVII-wiecznym pałacu.

Żerków był prywatnym miastem szlacheckim, założonym na początku XIV wieku. Radomiccy herbu Kotwicz pojawili się w nim ok. 1618 roku. Była to polska rodzina szlachecka wywodząca się ze wsi Radomicko w okolicach Leszna (Wielkopolska). Jej członkowie w wiekach XVII i XVIII  zaliczali się do najwyższych kręgów władzy. Piastowali urzędy wojewodów, kasztelanów i starostów gównie w Wielkopolsce i na Kujawach.

Pierwszym Radomickim w Żerkowie był  Hieronim, kasztelan krzywiński, później starosta wschowski i wojewoda inowrocławski. Po jego śmierci  miasto otrzymał jego syn, Kazimierz, a później wnuk – Maciej. I to właśnie Maciej, wznosi ok. 1690 roku poniżej wzgórza kościelnego okazałą rezydencję. Architektem pałacu był Włoch, Pompeo Ferrari, twórca m.in. klasztoru filipianów na Świętej Górze (pisaliśmy w poście: Święta Góra – Wenecja, Napoleon i polski Mozart) i  fragmentu pałacu w Rydzynie (Rydzyna -rezydencja godna króla).

Niestety, po pożarze dachu w roku 1831 pałac nigdy już nie wrócił do świetności.  Powoli stawał się ruiną, choć w jego części mieszkali lokatorzy. W 1941 roku Niemcy nakazali rozbiórkę budowli. Odzyskany budulec posłużył do wznoszenia domów dla uciekinierów z Prus Wschodnich.  Po wojnie z pałacu pozostał tylko parter, ale w ramach porządkowania terenu, rozebrano i tę część. Po rezydencji pozostało murowane ogrodzenie z ozdobną bramą wjazdową od ulicy Kościelnej.

W 2013 roku w parku prowadzono badania archeologiczne.  Ustalono dokładnie, gdzie stał pałac i wyznaczono główną oś  kompozycji założenia. Odkryto wówczas, że ulica Parkowa to podjazd pod główne wejście do pałacu. Nie wiadomo jednak, czy kocie łby to jej  pierwsza nawierzchnia, czy już późniejsza. Na terenie dawnego pałacu powstał amfiteatr. Jego scena została umiejscowiona na dziedzińcu.

Brama do pałacu jest trójarkadowa. Nad środkową arkadą znajduje się herb rodziny Radomickich – Kotwicz ( jak podaje dawny opis: „na tarczy białej, pole czerwone, na kształt rzeki w szerz tarczy rozciągnione”).

Przeczytajcie także:

Żerków – wieża przekaźnikowa i rocka

39173209_265725620717430_1155497132069748736_n

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s