Miłkowice Maćki – cudowna woda i ambona

Za kościołem pw. św. Rocha w Miłkowicach Maćkach (woj. podlaskie) w niewielkiej kaplicy bije źródło, któremu przypisywana jest lecznicza moc i cudowne właściwości. Źródło jest ujęte w studnię, a przy pompie stoi plastikowe wiadro, na cembrowinie leżą kubek i lejek. Dla wygody.

O powstaniu źródła mówi legenda. Otóż, dawno, dawno temu tereny te należały do bezbożnika, który nie uznawał świąt kościelnych. Kazał ludziom pracować także 15 sierpnia, w święto Matki Boskiej Zielnej. Tego dnia panował wielki upał, a chłopi nie mieli wody. Wycieńczeni, poskarżyli się przechodzącemu polem obcemu człowiekowi. Ten zaś powiedział: „Idźcie tam na wzgórek, pokopcie w ziemi i będzie woda”.  Pobiegli i gdy tylko zaczęli kopać, trysnęło źródło! Od tej pory woda z niego uznawana jest za cudowną.  Niebawem nad źródłem stanęła kaplica, a później obok kościół.

Wieś Miłkowice Maćki, zwana dawniej Miłkowice Ruskie, istniała już w XV w. Obecna nazwa pochodzi od dziedzica tej osady,  Macieja Miłkowskiego. Pierwszą świątynią katolicką we wsi była drewniana kaplica ufundowana przez Leona Korowickiego i jego żonę Antoninę po ustaniu morowego powietrza (na przełomie 1710 i 1711 roku). Kaplica otrzymała wezwanie św. Rocha, patrona cierpiących na choroby zakaźne. Ale w  1791 r. była już bardzo zniszczona. Kamień węgielny pod budowę nowego drewnianego kościoła został poświęcony w 1811 roku. Fundatorem świątyni był Jan Smorczewski  (jego i jego żony nagrobek znajduje się obok kościoła). Dziś kościół  pw. św. Rocha w Miłkowicach Maćkach jest rzadkim przykładem drewnianego budownictwa sakralnego nawiązującego architekturą do murowanych świątyń barokowych.

Wchodzimy do środka. Niespodzianką w XIX-wiecznym kościele są trzy barokowe ołtarze z XVIII w (główny i dwa boczne), ambona z XVII w. oraz chrzcielnica z XVII w. Skąd się wzięły?  Gdy w 1865 roku, wskutek represji popowstaniowych zamknięto kościół parafialny w nieodległych Sadach (świątynię z  1596 r.), właśnie do Miłkowic Maćków trafiła część cennego wyposażenia, m.in. owa piękna renesansowa ambona, zdobiona rzeźbami świętych dziewic, nawiązujących stylem  jeszcze do średniowiecza. W latach 1996-97 została ona poddana renowacji i przywrócono jej wspaniały wygląd.

Przeczytajcie także:

Miłkowice Maćki – kozy prostyńskie

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s