Sępólno Krajeńskie – tężnie solankowe

W Sępólnie Krajeńskim (woj. kujawsko-pomorskie),  na brzegu jeziora Sępoleńskiego, w miejscu, gdzie wpada rzeka Sępolenka, stoją tężnie solankowe.  Nie są tak duże, jak te w Ciechocinku czy w Inowrocławiu, ale działają tak samo.

Na drewnianych szkieletach ułożone są witki brzozowe. Spływająca po nich solanka paruje, wytwarzając aerozol soli, tworzy mikroklimat. Powietrze nasycone jest m.in.jodem i bromem. Ma ono właściwości lecznicze i relaksujące. Przebywanie wokół tężni jest polecane szczególnie osobom z chorobami górnych dróg oddechowych.

Tężnie w Sępólnie Krajeńskim działają od 2016 roku. A powstały dzięki… ptakom, a konkretnie jerzykom. Jeden z mieszkańców, chcąc chronić ich gniazda, poprosił stowarzyszenie „Dorośli – Dzieciom” o interwencję. Domy bowiem, w których ptaki miały gniazda, miały zostać docieplone, a remont wiązał się z likwidacją gniazd. I tak, szukając rozwiązania (czyli pieniędzy na domki dla jerzyków), natrafiono na konkurs Narodowego  Funduszu Ochrony Środowiska, w którym można było otrzymać do 500 tys. zł na przedsięwzięcia ekologiczne. Stowarzyszenie wzięło w nim udział, umieszczając we wniosku obok innych działań, także minitężnie. I udało się! W ten sposób, dzięki ptakom, Sępólno Krajeńskie stało się miastem z tężniami.

Co więcej, można z nich korzystać bezpłatnie. Skorzystaliśmy i my. I choć w dniu naszej wizyty (koniec sierpnia 2018 r) woda płynęła tylko po jednej tężni, i tak nam się bardzo podobało.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s