Grzybnica – kamienne kręgi

Niedaleko Koszalina, miedzy Mostowem a Grzybnicą w gminie Manowo (woj. zachodniopomorskie), tablica informacyjna kieruje nas w las, do rezerwatu archeologicznego „Kamienne Kręgi”. Choć jest już wieczór, skręcamy w leśną, ale wyłożoną betonowymi płytami drogę. Po ok. 2 km jesteśmy u celu.

W środku lasu znajduje się pięć kręgów kamiennych, dwa kurhany kamienno-ziemne, 35 płaskich kamiennych budowli nagrobkowych, sześć stosów ciałopalnych rytualnie zarzuconych kamieniami i dwa trójkątne obiekty kamienne. Kręgi pochodzą z I-III w. n.e. Według archeologów i historyków kręgi zbudowali przybysze ze Skandynawii, germańskie plemiona Gotów i Gepidów, które na 150 lat zatrzymały się na Pomorzu. Dwa kręgi o średnicy ponad 36 m są największymi w Europie.

Pierwsze wzmianki o kręgach kamiennych w Grzybnicy pochodzą z  lokalnej prasy z 1925 i 1926 roku. Wówczas to pastor Georg Magdalinski, miłośnik archeologii, porównywał je z kręgami w Odrach w powiecie chojnickim, traktując jako ślady pradziejowego obserwatorium astronomicznego. Okoliczni mieszkańcy przez lata nazywali  jednak to miejsce cmentarzem żydowskim, ze względu na ułożenie kamieni – między drzewami widoczne były stele kamienne. Nazwa „Judenkirchof” została nawet umieszczona w  niemieckim archiwum w Szczecinie. Ale istnienie w żydowskiego cmentarza w Grzybnicy było mało prawdopodobne, bo w okolicy nigdy nie było jakiejkolwiek gminy żydowskiej.

Po raz pierwszy miejsce to badano w 1928 roku. Dopiero jednak w 1974 roku dr Ryszard Wołągiewicz, pracownik, a następnie kierownik Działu Archeologii Muzeum Narodowego w Szczecinie przeprowadził kompleksowe badania i stwierdził, iż jest to cmentarzysko Gotów. Przez 12 sezonów przebadano ok. trzech hektarów lasu. Odkryto groby szkieletowe, ciałopalne popielnicowe i  ciałopalne jamowe – ponad 101 pochówków szkieletowych i ciałopalnych, a także kilka tzw. rowków ze spalenizną.

Groby szkieletowe znajdowały się na głębokości 1,5-2 m, lecz zarysy jam grobowych widoczne były już na głębokości 40-70 cm. Zmarli układani byli na wznak, głową na północ, często w wydrążonych kłodach drewna. Chowano ich z przedmiotami codziennego użytku. W grobach ciałopalnych  do jamy w ziemi składano kości ze resztkami węgli ze stosu ciałopalnego wraz z elementami stroju i wyposażenia. Na powierzchni niektóre groby były przysypane kamieniami, inne tworzyły kurhany lub były oznaczone stelą kamienną.  W Grzybnicy odkryto także relikty stosów ciałopalnych. Miały one kształt prostokąta o wymiarach 2,2-2,5 metra.

Każdy z pięciu kręgów kamiennych składa się z piaszczystego koliska otoczonego głazami pionowo wkopanymi w regularnych odstępach. Pośrodku prawie każdego koła wkopane są głazy w kształcie steli. Dwa kręgi mają identyczne wymiary – średnicę 37,5 m, trzy pozostałe są mniejsze i znajdują się w pewnym oddaleniu. Dwa z nich mają po 13 m średnicy, trzeci ma tylko 8 m średnicy.

Według badaczy, teren ten był  nie tylko miejscem pochówków, ale także wieców rodowo-plemiennych.

W 1979 roku  w Grzybnicy powstał  Rezerwat Archeologiczny „Kręgi Kamienne” . Wszystkie odkryte miejsca zostały opisane na tablicach informacyjnych.

Bardzo szybko kręgami zainteresowali się radiesteci. Stwierdzili, że kamienie w Grzybnicy pulsują ciepłem, światłem i siłą magnetyczną.  Niektórzy z nich twierdzą, że przebywanie w kręgu wytwarza co prawda pozytywną energię, działa kojąco i uspokajająco, ale nie w każdym! Oto np. w kręgu oznaczonym cyfrą I (na wprost parkingu), środkowy kamień jest zawsze ciepły, jego obszar emituje intensywne czerwone światło, ale przebywające tam osoby odczuwają niepokój, a nawet strach. Bywa, że ludzie pozostający nieco dłużej w tym miejscu miewają zakłócenia równowagi i jaźni. Natomiast pozytywną energię zyskamy na obszarze kręgu oznaczonego II, nazywanego „Niebem” albo „Złotym Kręgiem”.

Inni natomiast uważają, że w kamiennych kręgach w Grzybnicy jest odwzorowany gwiazdozbiór Oriona. Wytwarzana w koliskach energia ma właściwości uzdrawiające i zwiększa moc życiową co najmniej o 30 proc. Uzupełnia ona biopole człowieka, odblokowuje sploty energetyczne (tzw. czakry)  i zwiększa odporność na różnego rodzaju choroby. Aby doświadczyć tej mocy, do kręgu należy wchodzić od strony wschodniej. Ich zdaniem najskuteczniej można wyciszyć się  doenergetyzować w kręgu IV, leżącym na prawo od parkingu.

Z kolei szwajcarski publicysta i badacz pozaziemskich cywilizacji, Erich von Däniken uważa, iż wszystkie kamienne kręgi to pozostałości po lądowiskach kosmitów sprzed wielu tysięcy lat.

Chodzimy między kamieniami, wchodzimy do kręgów. W ściemniającym się lesie jesteśmy sami. Cisza i spokój. Magia…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s