Janów Podlaski – grota Naruszewicza

Na skraju zamkowego parku w Janowie Podlaskim (woj. lubelskie) znajduje się dziwna budowla. Jest okrągła, wzniesiona z polnego kamienia, ma trzy nieduże okna i małe drzwi. To grota Naruszewicza, a powstawały w niej tezy do Konstytucji 3 Maja.

Adam Naruszewicz urodził się 20 października 1733 r. na Polesiu. Pochodzi z podupadłej rodziny magnackiej. Kształcił się w akademiach jezuickich, m.in. w Wilnie i w Lyonie. Przedstawiony królowi Stanisławowi Augustowi szybko zyskał jego przychylność, a od roku 1770 związał się już ściśle z dworem królewskim. O wielkiej zażyłości z królem świadczy fakt, iż Stanisław August Poniatowski zwracał się do niego „Mój Naruchu”.

Naruszewicz w wieku 15 lat ukończył szkołę jezuitów w Pińsku i wstąpił do ich zakonu. W 1788 roku osiadł na stałe w Janowie, był 43. biskupem rezydującym w janowskim zamku. Podobno wiele razy król go prosił, aby wrócił do Warszawy, lecz ten, przepowiadając upadek i niewolę Polski, za nic nie chciał się z Janowa ruszyć. Tym bardziej, że cieszył się wielkim poważaniem mieszkańców okolic. Biskup założył w Janowie fundację dla sierot, starców i kalek, a także szpital. Chętnie rozmawiał z ludem i odwiedzał biednych. Mieszkańcy mówili o nim „chłopski pasterz”.

Adam Naruszewicz mieszkał w lewym pawilonie zamku. Jednak jego ulubionym miejscem była kamienna grota, którą sam kazał wybudować na końcu alei lipowej w parku. W niej ponoć rozmyślał i pracował. Tutaj, wedle tradycji powstały tezy Konstytucji 3 Maja.

Biskup zmarł w Janowie 6 lipca 1796 roku. Był ostatnim biskupem łuckim, wraz z jego śmiercią, władze carskie odbierają rezydencję biskupom. Naruszewicz został pochowany w katakumbach janowskiej kolegiaty pw. Świętej Trójcy.

Grotę  odrestaurowano w 1927 roku i taka data widnieje nad wejściem. Po bokach są daty kolejnych renowacji.  Legenda głosi, że zamek  łączy z grotą podziemne przejście, ale nikt go jeszcze nie odkrył.  Za to byli tacy, którzy spotkali w parku zadumanego ducha Adama Naruszewicza, wędrującego nocą do swej świątyni dumania….

Przeczytajcie także:

Janów Podlaski – stara stacja benzynowa

Janów Podlaski – cmentarz koni

Janów Podlaski -stadnina bez koni

Janów Podlaski – zamek biskupów 

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s